Deniz Sigorta Kahramanmaraş
Ana Sayfa Manşet 23 Haziran 2022 151 Görüntüleme

KASİAD Kariyer Kampı lansmanı yapıldı

Deniz Sigorta Kahramanmaraş

Kahramanmaraş ve çevre illerden 6 üniversiteden 34 öğrenci ve mezunların katılımıyla düzenlenen KASİAD Kariyer Kampı’nın lansmanı yapıldı.

KASİAD Hizmet Binası Eğitim Salonu’nda yapılan lansmana KASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mikail Utlu, KASİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hikmet Gümüşer, Gençlik Spor İl Müdürü Cemil Boz, Kahramanmaraş Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürü Harun Akbalaban, KASİAD Üyesi iş adamları ve diğer ilgililer katılıdı. Lansmanda konuşma yapan KASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mikail Utlu, ‘ KASİAD Kariyer Kampı’ sayesinde genç profesyonellerin hızla gelişen teknolojiye ve sanayiye ayak uyduracağını belirtti. Bu programın her yıl gelişerek devam edeceğini kaydeden Utlu, programa emek veren herkese teşekkür etti. KASİAD KARİYER KAMPI ÖĞRENCİLERE İŞ HAYATINA HIZLI VE SORUNSUZ BİR GİRİŞ YAPMALARINI SAĞLAYACAK

KASİAD Kariyer Kampı’nın öğrencilerin iş hayatına sorunsuz bir şekilde adapte olmalarını sağlayacağının altını çizen Utlu, “Üyelerimiz Kahramanmaraş sanayisine yön veren firmalardan oluşmaktadır. KASİAD olarak, sanayimizin yaşadığı sorunları yakından bilmekte ve çözümler üretmeye çalışmaktayız. İşte bu sorunlardan birisi de yetişmiş insan kaynağı eksikliğidir. Üretim Teknolojileri, iş dünyası için günden güne gelişiyor ve yeni teknolojiler ortaya çıkıyor. Bu durum genç profesyonelleri, çağın gerekliliklerine ve sürekli değişen ekosisteme ayak uydurma konusunda oldukça zorluyor. Gençlerimiz iş hayatının gerçeklerine, kendilerinden beklenenlere yeteri kadar hazır olamayabiliyorlar. Çoğu üniversite öğrencisi eğitim süresi boyunca birçok ders alır ve bunların çoğuna üstünkörü hakim olur. Ancak eğitim hayatı boyunca uzmanlaşması gereken alanı seçmekte çok zorlanır. Bunun sebebi, profesyonel anlamda bildiklerini pratiğe dökebilecek bir fırsat bulamayışıdır. “Kasiad Kariyer Kampı” programı da tam olarak bu amaçla, genç profesyonellerin sanayiye ayak uydurabilmesi, iş hayatına hızlı ve sorunsuz giriş yapabilmeleri için tasarlanmıştır” ifadelerini kullandı.

PROGRAM HER YIL GENİŞLEYEREK DEVAM EDECEK

KASİAD Kariyer Kampı programının her yıl genişleyerek devam edeceğini belirten Utlu, “ KASİAD Kariyer Kampı’nın ilk bölümü iyi bir profesyonelin bilmesi gereken konuların anlatılacağı bir ay süren sıkı bir eğitim programıdır. Buradaki konuların bir kısmı kişisel gelişim, bir kısmi teknik konular olup adayımızın iş hayatında önüne çıkabilecek birçok soruna hazır olması, hiç olmazsa farkında olması sağlanacaktır. Akabinde uygulanacak 3 aylık staj programı sayesinde ise gençlerin firmalara ve iş hayatına tam uyum sağlaması beklenmektedir. Aynı zamanda şehir dışından şehrimize gelmiş olan adaylarımızın da şehre uyum sağlaması hedeflenmektedir. KASİAD Kariyer Kampımızın her yıl genişleyerek ve gelişerek uygulanmaya devam edeceği, şehrimizin profesyonel iş hayatı için bir değer olacağı konusunda ümitliyiz. Bu programın hayata geçmesi noktasında çaba gösteren tüm ekibimiz başta olmak üzere, programa destek veren Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, İskenderun Teknik Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi ve Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin değerli yetkililerine, Kahramanmaraş Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüze, kariyer.net ve diğer kurum yetkililerine teşekkür ederim. Kampın beklenen hedeflere başarıyla ulaşmasını, şehrimiz iş dünyasına ve katılımcı gençlerimize faydalı olmasını diliyorum” diye konuştu.

PROGRAM İŞ DÜNYASI İLE ÜNİVERSİTENİN İŞBİRLİĞİ YAPMAK İSTEMELERİ SONUCUNDA ORTAYA ÇIKTI

Lansmanda konuşan KASİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hikmet Gümüşer ise programın iş dünyası ile üniversitelerin işbirliği yapmak istemeleri sonucunda ortaya çıktığını söyledi. Gümüşer, “Bu program, iş dünyası ile üniversitenin işbirliği yapmak istemeleri sonucunda ortaya çıktı. İş dünyası ile üniversitenin işbirliği yapabilmesinin yollarından birisi mezun olan öğrencilere nitelikli iş imkanı sunulmasıdır. Hepimiz bu sıralardan geçtik. Bizlerde öğrenci olduk. Öğrencilerin en büyük problemi özellikle de günümüz ekonomik şartlarında önüne gelen ilk işe evet demeleridir. Sonrasında da hüsrana uğrayıp sürekli iş değiştirmek zorunda kalmalarıdır. Bu hem şirketleri yoruyor, hem de öğrencileri yoruyor. Ayrıca iş dünyası açısından istedikleri personeli bir günlük mülakat neticesinde alamamaları da sorundur. Çünkü istihdam demek uzun uğraşlar gerektiren bir süreçtir. Bir kişinin becerilerini ne kadar ileri teknikler uygulasanız da bir günde anlayamazsınız. Dolayısıyla biz bu programda biraz daha nitelikli bir istihdam süreci yaratmak istedik. Bu amaçla ilk olarak çevre üniversiteleri hedefledik. Kahramanmaraş başta olmak üzere, Gaziantep, İskenderun ve Adana’daki çevre üniversitelerden başvurularımızı toparladık. Bunun içinde kendi web sitemizi kullandık. Görsel materyallerimizi kullandık. Kariyer.net’ten destek aldık. Yaklaşık bine yakın başvuru aldık. Bu başvuruları da yine program bünyesinde insan kaynakları yetkililerinden oluşturduğumuz komite de çeşitli ön kriterlerden geçirerek 34’e kadar indirdik” ifadelerini kullandı.

KASİAD OLARAK BU İŞİN ALTINA ELİMİZİ KOYDUK

KASİAD olarak bu iş için büyük emekler verdiklerini vurgulayan Gümüşer, “Pazartesi burada 34 tane birbirinden başarılı, çeşitli testlerden geçmiş öğrenciler ve mezunlar eğitime başlayacak. Bu programımızın birinci bölümünü oluşturacak. 2. bölüm bireysel ve teknik eğitimlerden oluşacak. Bireysel ve teknik eğitimler ağırlıklı olarak KASİAD üyesi şirketlerimizin profesyonelleri tarafından verilecek. Böylece iş dünyasında yıllardan bu yana çalışan tecrübeli kişilerin, öğrencilerle bir araya gelmesini de sağlayacağız. Aynı zamanda program saat 9’dan, 17’ye kadar sürecek. Her öğle arasında, öğle yemeğinden sonra Kahramanmaraş’taki başarılı iş adamlarını buraya davet edip bir motivasyon konuşması yapmalarını sağlayacağız. Onların beklentilerine cevap vermek üzere birebir soru-cevap şeklinde program organize ettik. KASİAD olarak elimizi bu işin altına koyduk ve tüm masrafları biz karşılayacağız. Buradaki eğitimi, öğrencilerin konaklamalarını, yemeklerini, transferlerini, aynı zamanda eğitimin sıkıcı olmaması için şehir gezilerini de programımızın içine yedirdik. Sonuç olarak öğrencilerin de yaz tatilini, çok zehir etmemek gerektiğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

İŞ DÜNYASINA KATKI YARATMIŞ OLACAĞIZ

Gümüşer, KASİAD Kariyer Günleri lansmanındaki konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Birinci bölüm neticesinde çeşitli kriterlerden notlarını alan öğrencilerimizi; örneğin devamlılık gibi, verilen projeleri doğru şekilde hazırlayabilmek gibi, ara quizleri başarılı bir şekilde yapabilmek gibi, çeşitli kriterlerden geçen arkadaşlarımızı 2.bölüme alacağız. 2.bölümde KASİAD üyesi şirketlerimizde geçici istihdam fırsatı söz konusu olacak. Biz orada öğrencileri deneme amaçı istihdama tabii tutacağız. Başlarına birer mentör vereceğiz. Mentörler onların 3 aylık süreçteki gelişimlerini gözlemleyecekler. Önceden belirlenmiş kriterlere göre onları notlayacaklar. Birinci bölüm sonucundaki notu, 2. bölüm sonucundaki notu neticesinde kesin istihdamına karar vereceğimiz öğrencilerin CV’leri KASİAD üyesi şirketlere sunulacak. Böylelikle üyelerimize de bir katkı yaratmış olacağız. Öğrencilere katkı yaratmış olacağız. İş Dünyası’na katkı yaratmış olacağız.

BÖYLESİNE BİR İSTİHDAM PROGRAMINI HAYATA GEÇİRMEKTEN ÖTÜRÜ ÇOK MUTLUYUZ

Böylesine bir istihdam programını hayata geçirmekten ötürü çok mutluyuz. Diliyoruz ki bundan sonraki yıllarda iskeletini kurduğumuz binayı daha da geliştirerek devam ederiz. Kurumlarımızın katkısı bizim için çok değerlidir. Bu konuyu çok sahiplendiler. Biz Kahramanmaraş’taki üniversitelere, Gaziantep’e, İskenderun’a bizzat gittik. Oraların rektörleriyle görüştük. Bizi çok sıcak karşıladılar. Programı çok desteklediler. Öğrencilere şart olarak Kahramanmaraş’ta çalışacaklarını söyledik. Adanalı olabilir, İstanbullu olabilir, Kayserili olabilir bu fark etmez. Bunu kabul eden adaylarla programa başlıyoruz. Başlayacak olan 34 arkadaşımızın, 24 tanesi mühendis. 10 tanesi İİBF mezunu arkadaşlarımız. Bunlardan sadece 10 tanesi Kahramanmaraşlı, geriye kalan 24 öğrenci şehir dışından geliyor. Biz şehirlerin birbiriyle entegre şekilde iş yapmalarını arzuluyoruz. Birbirinden kopuk olmaması gerekiyor. Eyaletçilik gibi bir şeyinde olmaması gerekiyor. Dolayısıyla burada homojen bir şekilde KASİAD üyesi şirketler, mezun arkadaşlarımızla birlikte eğlenceli programa imza atacağız. İnşallah, mezun arkadaşlarımız adına da şirketlerimiz adına da güzel bir program olur.”

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Kahramanmaraş Web Tasarım | Proturk.Net Kahramanmaraş Beyaz Eşya Servisi Kahramanmaraş Buzdolabı Servisi Kahramanmaraş Çamaşır Makinesi Servisi Kahramanmaraş Bulaşık Makinesi Servisi Kahramanmaraş Klima Servisi Kahramanmaraş Kombi Servisi Kahramanmaraş Petek Temizleme