Mahkumlar, ormanlara piknik masası ve kamelya yapıyor

KAHRAMANMARAŞ Türkoğlu Açık Ceza İnfaz Kurumu’ndaki hükümlüler, 13 kentteki ormanlara kamelya ve piknik masası üretiyor.

Kahramanmaraş E Tipi Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumu’ndan 1 Kasım 2014’te ayrılan ve 285 hükümlünün bulunduğu Türkoğlu Açık Ceza ve İnfaz Kurumu ile Malatya’da bulunan Orman ve Su İşleri Bakanlığı 15’inci Bölge Müdürlüğü arasında ‘Hükümlülerin Meslek Edinme ve Topluma Kazandırılması’ projesi kapsamında protokol imzalandı. 8 hükümlünün çalıştığı mobilya atölyesi, protokol gereğiAdıyaman, Batman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kilis, Mardin, Siirt,Sivas, Şanlıurfa, Şırnak ve Tunceli’deki ormanlara kamelya ve piknik masası üretiyor. Hükümlülerin atölyede ürettiği masalar ve kamelyalar, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü bünyesindeki ormanlara ve piknik alanlarına gönderiliyor.

Türkoğlu Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Murat Üşümez, hükümlülerin topluma kazandırılması amacıyla kurum içerisindeki 17 atölyenin dışında birçok alanda hizmet verdiklerini söyledi. Üşümez, 285 hükümlüden 100’ünün sigortalı olarak çalıştığını ifade ederek, “Şu an yaptığımız faaliyetlere baktığımız zaman 17 atölyemiz bulunmaktadır.Kahramanmaraş Adliyesi’nin ve Tapu Bölge Müdürlüklerinin Orman ve Su İşleri Bakanlığı’yla yaptığımız protokol gereği Milli Parkla Bölge Müdürlüklerinin kamelya ve piknik masası işlerini yapmaktayız. Gaziantep Tapu Bölge Müdürlüğü’yle yaptığımız protokol neticesinde 100 adet dolap yapıp teslim ettik. Ayrıca Kahramanmaraş Adliyesi’nin temizlik, çay ocağı, kafeterya, iş yurdu satış mağazası ve tabldot hizmetlerinde Açık Ceza İnfaz Kurumu hükümlülerimiz tarafından bu hizmetler sunulmaktadır. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Malatya 15’inci Müdürlüğü ile yaptığımız protokolle Sivas, Elazığ, Adıyaman ve Şırnak’a kadar 15 kentte sunduğumuz kamelya ve piknik masası hizmetimiz bulunmaktadır” diye konuştu.