Zorlu coğrafyasıyla özellikle kış aylarında ulaşımın adeta durduğu Bertiz bölgesinde ulaşımı rahatlatmak isteyen Dulkadiroğlu Belediyesi, yol genişletme ve yeni yol açma çalışmalarını sürdürüyor.

Merkez mahallelerinde olduğu gibi kırsal mahallelerinde de bir çok sorunu çözüme kavuşturan Dulkadiroğlu Belediyesi, Bertiz bölgesinin yol sorununu çözüme kavuşturmak için yoğun mesaisini sürdürüyor. Mahallelerde parke çalışmalarını büyük ölçüde tamamlayan Dulkadiroğlu Belediyesi, acilen çözüme kavuşturulması gereken gurup yolları konusunda da harekete geçti.
Kış aylarında ulaşımın adeta durma noktasına geldiği Kabasakal, Boyalı, Çatmayayla, Baydemirli ve Karamanlı gurup yolunun standardını yükseltmek için çalışma başlatan Dulkadiroğlu Belediyesi, bin 900 metrelik proje yolunun bin 550 metresinde çalışmalarını yoğunlaştırdı.
Bin 550 metrelik yolda toplamda 13 virajda düzenleme yapılarak bu virajların baypas edildiği bildirildi. Yolun 10 metre genişliğe sahip olacağı ve bölge halkına büyük kolaylık sağlayacağı ifade edildi.
Konuyla ilgili bilgiler veren Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, bölgenin yol sorunun çözüme kavuşması için yoğun bir mesai harcadıklarını aktardı. Bertiz bölgesinin önemine değinen Başkan Okay, zorlu coğrafyayı yaşanabilir bir hale getirmek için uğraştıklarını kaydetti.
Bu kapsamda yol konusuna büyük önem verdiklerini aktaran Başkan Okay, “Bertiz bölgemizdeki bir çok mahallemizde yol çalışması yaptık. Yolları genişleterek hem asfalt hem de kilit parkeyle döşedik. Bunun yanı sıra mahallelere ulaşımı sağlayan gurup yollarıyla ilgili de çalışma başlattık. Hem Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi hem de biz bu konuda titiz bir çalışma yapmaktayız. Kabasakal, Boyalı, Çatmayayla, Baydemirli ve Karamanlı mahallelerimize ulaşımı sağlayan gurup yolumuzda şuanda ekiplerimiz çalışıyor. Toplamda 1900 metre olan bu yolumuzun şuanda 1550 metresinde çalışma yapmaktayız. Bu yolumuz daracık ve bol virajlı bir yoldu. Ancak ekiplerimizin çalışması sonucu biz bu yolu virajlarından kurtaran geniş bir yol olarak projelendirdik. Şuanda ekiplerimiz yol yapım çalışmalarını sürdürmektedir. Yolumuz bittiğinde 10 metrelik geniş ve bölge halkına yakışır bir standarda kavuşacak. Aynı zamanda Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyemiz de Yedikuyular mevkisinden gurup yolunun standardının yükseltilmesi konusunda çalışma başlattı. Tüm bu projelerle Bertiz bölgemizin yol standardı yükselecek. Bölge halkının ulaşım sorunu tamamen ortadan kalkacak.”