Diyarbakır’ın Sur ve Silvan belediyelerine kayyum atandı

Öz yönetim ilanıyla ilgili daha önce gözaltına alınan ve serbest bırakılan DBP’li Sur ve Silvanİlçe Belediyeleri’ne Diyarbakır Valiliğitarafından kayyum atandı. Sur ve Silvanbelediyelerine kayyum olarak ilçe kaymakamlarının atandığı öğrenildi.

İKİ BELEDİYEYE KAYYUM

Diyarbakır’ın Sur ve Silvan ilçelerinin belediyelerine kayyum atandı. Merkez Sur ve Silvanilçe belediyelerine Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında Valilikçe kayyum ataması yapıldı.

Kayyum olarak belediyelere, ilçelerde görev yapan kaymakamların atandığı belirtilirken, 9 il genel meclis üyelerinin yerine de yeni atamaların yapılacağı öğrenildi.

Kayyum olarak atanan Sur Kaymakamı Memduh Tura ile Silvan Kaymakamı Murat Kütük’ün önümüzdeki günlerde görevi devralacakları belirtildi.

NARİN VE BODAKÇI’NIN YARGILAMALARI DEVAM EDİYOR

Diyarbakır’ın Sur ve Silvan ilçelerinde “öz yönetim” ilan ettikleri gerekçesiyle Sur Belediye Başkanı Seyid Narin ve Silvan Belediye Başkanı Yüksel Bodakçı hakkında dava açılmıştı.

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılamaları devam eden Sur Belediye Başkanı Narin hakkında “devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılaması devam eden Silvan Belediye Başkanı Bodakçı hakkında “Devletin birliği ve ülkenin bütünlüğünü bozmak” suçundan ağırlaştırılmış müebbet ile “Terör örgütü propagandası yapmak” suçundan da 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

KHK’DA YER ALMIŞTI

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL’le birlikte yürürlüğe giren 672 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’de (KHK) “Belediye ve bağlı idarelerin terör veya şiddet olaylarına dolaylı ya da doğrudan destek sağladığı gerekçesiyle valilik tarafından belediye veya bağlı idare taşınırlarına, bölgenin en büyük mülki idare amiri tarafından el konulabilecek” ifadesi yer alıyordu.

DEMİRTAŞ “HODRİ MEYDAN” DEMİŞTİ

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, belediyelerine kayyum atanması halinde direneceklerini belirterek, “Siz belediyelerin çalışmadığını mı düşünüyorsunuz? Hodri meydan! O zaman gelin kayyum atamak istediğiniz her yerde erken yerel seçim yapalım” diye konuşmuştu.