Kahramanmaraş Metropol İlçe Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Aksu TV ekranlarında yayınlanan Kentin Başkanları programına konuk olarak geride kalan bir yılı değerlendirdi. Başkan Okay, bu bir yıllık sürede bölgenin alt yapı sorununu çözüme kavuşturduklarını söyledi.

Metropol İlçe Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Aksu TV’de Erol Öner’in hazırlayıp sunduğu Kentin Başkanları Programına konuk oldu. Hizmet yılının bir yılık sürecini tamamlayan Başkan Okay, Dulkadiroğlu’na bu bir yılda kazandırdıkları hizmetleri anlattı.

Geride kalan 1 yıllık süreçte özellikle alt yapı konusuna büyük önem verdiklerini aktaran Başkan Okay, ilçenin alt yapı sorunu çözüme kavuşturduklarını belirtti. Merkez mahalleler ve köyden mahalleye dönüşen alanlara eşit hizmet götürdüklerini dile getiren Başkan Okay, “Merkez mahallerimizde ne varsa köyden mahalleye dönüşen bölgelerimize de aynı hizmeti götürüyoruz. Seçim sürecinde önce vatandaşımızın ayağını çamurdan keseceğiz dedik ve bir günde 32 ayrı noktada şantiye oluşturarak bu sözümüzü yerine getirdik” dedi.

Program sunucusu Erol Öner’in sorularını cevaplayan Başkan Okay, asfalt ve parke çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi: “İlçe sınırları içerisinde 43 mahallede asfalt kaplama çalışması yapıldı. 2014 yılı itibari ile 150.000 m²  asfalt kaplama çalışması gerçekleştirildi. Bu çalışmalara 2015 yılı sonuna kadar 750.000 m² asfalt kaplama daha yapılacaktır. İlçemiz sınırlarında bulunan alanda 12.000 m² asfalt yama çalışmaları gerçekleştirdik. Öncelikle Merkez mahallerden başlanarak toplam 645.000 m² parke çalışması yapılmıştır. Kırsal kesimlerde ise 500.000 m² parke çalışması yapılmaya devam etmektedir. Dulkadiroğlu belediyesi Fen İşleri Müdürlüğünce mahallelerdeki kaldırım parke ve tüm tamirat işlerini bir an önce çözümlemek sonuç üretmek için oluşturulan Mobil Tamirat aracı çalışmalarına hızla devam etmektedir. İlçemiz sınırlarında bulunan toplamda 8 adet Cami, Kütüphane ve Cem Evi Çevre düzenlemesi yapılmıştır.”

“ÇEVRE VE TEMİZLİKTE BÜYÜK HİZMETLERE İMZA ATTIK”

Çevre ve temizlikte Kahramanmaraş’ta bir devrim gerçekleştirdiklerini anlatan Başkan Okay, çöp konteynırlarını yeraltına aldıklarını ifade ederek, “İlçemizde Günlük ortalama 200 ton evsel nitelikli katı atık toplanmaktadır. Hem kırsal bölgemizi hem de merkez bölgemizde temizlik konusunda çok hassas davranıyoruz. Bölge illere de örnek olan bir projeye imza attık. Şuanda merkez mahallelerde uygulamaya başladığımız ve çevre mahallelere doğru da yaygınlaştırdığımız yer altı çöp konteynır sistemiyle hem çevre hem de görüntü kirliliğinin önüne geçmiş olduk. Kırsal bölgelerimiz de 3 kısımda evsel nitelikli atık toplanmaktadır. İlçemizde toplamda 1403 çöp konteynırı bulunmaktadır. İlçemizde bulunan boş alanlar ise mobil temizlik ekiplerimiz tarafından temizlenmektedir” şeklinde konuştu.

“AMBALAJ ATIĞI, BAYAT EKMEK, ATIK PİL VE YAĞ TOPLAMA PROJELERİ GELİŞTİRDİK”

Ambalaj atığı, bayat ekmek, atık pil ve yağ konusunda da önemli çalışmalara imza atıldığını dile getiren Başkan Okay, bu konular hakkında şunları anlattı: “Belediyemizle yetkili ve lisanslı KOLZA Geri Kazanım Firması arasında imzalanan protokol doğrultusunda hastanelere, yemek imalathanelerine, lokanta, kafe ve bazı resmi kurum – kuruluş yemekhanelerine ücretsiz bitkisel atık yağ toplama varili dağıtılarak bitkisel atık yağ toplama işlemi gerçekleştirilmektedir. Ülkemizde günde 6 milyon ekmeğin çöpe atıldığına dikkat çekilerek, şehrimizde ekmek israfının önüne geçmek ve bayatlayan ekmeklerin evsel atıklarla birlikte çöpe gitmesini önlemek amacıyla 50 ayrı pilot noktaya ( dış mekan )

NST_3107 NST_3149 NST_3189