Kahramanmaraş Ekonomi Forumu toplantısı Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Avşar Yerleşkesi’nde yapıldı.

Cahit Zarifoğlu Toplantı Salonu’na gerçekleştirilen toplantıya Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım, Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, KSÜ Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci ile sanayiciler, işadamları ve öğrenciler katıldı.

Forumun açılış konuşmaları bölümünde KSÜ Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer ve Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım birer konuşma yaptılar.

Ekonomik Forum Toplantısı açılış konuşmaları bölümünde bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Kahramanmaraş’ın dünyanın en eski yerleşim yerlerinden birisi olduğunu söyledi.

Başkan Erkoç konuşmasında: “Şehrimiz geçmişte de ticaretin, sanayinin, üretimin merkezi olmuş yerlerden bir tanesidir. Kapalı Çarşımız bunun ne canlı örneğidir. 800 yıl önce en gözde ticaret merkezlerinin olduğu, ticaret kervanlarının gelip geçtiği önemli bir güzergah.

Kahramanmaraş’ımız geçmişte olduğu gibi bugün de huzur ve istikrarı en iyi şekilde değerlendiren bir şehir. Tarihin derinliklerine baktığımızda kargaşa olduğu zamanlarda ekonomik olarak gerilemiş ama huzur ve istikrar ortamlarında sürekli ileri gitmiş bir şehirdir.

Son on iki yılda da huzur ve istikrarın sağlanmasıyla şehrimiz çok büyük atılımlara imza atmıştır. Başta tekstil olmak üzere, çelik mutfak eşyası, kuyumculuk, tarım gibi birçok alanda tarihi başarılara imza atılmış.

5084 nolu teşvik yasasını en iyi şekilde değerlendiren şehrimizde 5 milyar dolardan fazla yatırım yapılmış.

Biz de yerel yönetimler olarak bu gelişimin bu büyümenin daha da ilerlemesi için elimizden gelen gayreti göstermekteyiz” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından foruma geçildi ve Ekonomi Bakanlığı Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım, Gelir İdaresi Daire Başkanı Mehmet Arabacı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Vekili Nihat Pakdil, Kalkınma Bakanlığı Bölgesel Gelişme Yapısal Uyum Genel Müdürü Nihat Bingöl’e sorular yönetildi.

STC_8437 STC_8441 STC_8443 STC_8455 STC_8466 STC_8433