IPA kapsamında Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılımı sürecinde, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan Karşılıklı Proje Anlaşması çerçevesince; finansmanının %85’i Avrupa Birliği, % 6’sı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, % 9’u da KASKİ Genel Müdürlüğü tarafından karşılanmakta olan Kahramanmaraş Su ve Atıksu Projesinde betonarme inşaat çalışmalarında %46’lık fiziki gerçekleşme sağlandı.
Yapımına 2015 Yılı Eylül ayında başlanılan Atıksu Arıtma Tesisinin inşaatında büyük aşama kaydedildi. Giriş yapısı ve pompa istasyonu, kum ve yağ tutucu, ön çökeltme havuzları, ön çökeltme dağıtım yapısı, anaerobik havuz, havalandırma havuzu, havalandırma havuzu dağıtım yapısı, atölye binası, yoğunlaştırma havuzu, çamur çürütücü yapıları, son çökeltme havuzu ve son çökeltme havuzu dağıtım yapısı olmak üzere ünitelerde inşaat çalışmaları sürüyor. Çalışmaların 2017 Yılı Eylül ayında bitirilmesi hedefleniyor.
Altunok, Atık Su Arıtma Tesisinde Çalışmaları İnceledi
KASKİ Genel Müdürü Mustafa Altunok, Atık Su Arıtma Tesisinde yüklenici ve müşavir firma yetkilileriyle bir araya geldi. Çalışmalar hakkında bilgi alan Altunok, toplantının ardından sahada çalışmaları inceledi. İncelemenin ardından açıklamalarda bulunan Altunok, şunları kaydetti: ‘’ Büyükşehir Belediye Başkanımızın önderliğinde Kahramanmaraş’ın altyapı sorunlarını çözmek için gayret veriyoruz. Bu kapsamda Geleceğe Yaşanılabilir Bir Kahramanmaraş bırakmak amacıyla Atıksu Arıtma Tesisleri İnşa ediyoruz.Üç ilçemizde Atık Su Arıtma Tesislerimiz tamamlanarak işletmeye alındı. Kahramanmaraş Atık Su Arıtma Tesisimizin de yapım çalışmaları devam ediyor. Bugün itibariyle betonarme çalışmalarında % 46, iş genelinde ise %25’lik gerçekleşme söz konusu. Çalışmaların 2017 Eylül ayında bitirilmesini hedefliyoruz.’’