Türkiye’de Sanat Güneşi olarak bilinen merhum sanatçı Zeki Müren tarafından 1968 yılında resmedilen 12 adet halı tasarımının sonuncusuKahramanmaraş’ta ortaya çıktı.
İstanbul’daki yalısında kullanmak için Isparta’da dokunan 12 halının kaybolan son 3 parçasından ikisi bulunmuştu. 345 numaralı son parça olan veaşk Şarabı ismi verilen halı Kahramanmaraş’ta bir mağazada sergileniyor.

fft256_mf12386719

Zeki Müren isminin de yer aldığı halı hakkında bilgi veren Şirikçiler Halı Satış Sorumlusu fatih demir, üzerinde tavus kuşlu desenlerinin yer aldığı halının yapılan araştırmalar sonucu orijinal olduğu tespit edildiğini söyledi.

fft256_mf12386707

Demir, “Halı Zeki Müren’in kendi tasarımıdır. Bilindiği üzere tasarım alanında bir bölüm bitirmiş sanat güneşimiz Zeki Müren. Kendisi tarafından yapılan orijinal desenlerden tavus kuşu desenlerinin olduğu halı mağazamızda. 12 tane kendine özel yaptırdığı halılardan bir tanesi.

fft256_mf12386713

 

 

Bir müşterimiz tarafından değerlendirmesi adına bize teslim edildi. Bende bu anlamda Zeki Müren’e değer veren insanlarımız adına ve sevenleriyle buluşturmak adına  Türkiye’ye duyurmak istedim. İnşallah değerini bilen bir kişinin eline geçer” diye konuştu.