Türkiye’nin nakit zengini şirketlerinden Yıldız Holding, Ak Gıda’da halka arz için SPK’ya ön başvuruda bulundu.

SATIŞI HOLDİNG DOĞRULANDI

Yıldız Holding’in iştiraki konumundaki Gözde Girişim ise hissedar olduğu Azmüsebat Çelik Sanayi için stratejik ortaklık planlıyor. Yıldız Holding’ten yapılan açıklamada, ” Ak Gıda halka arz süreci başladı. Konu ile ilgili olarak SPK’ya ön başvuru yapıldı. Azmüsebat için de ileriki dönemde stratejik ortak bakacağız” denildi. Konu hakkında bilgi sahibi üç kaynağın verdiği bilgiye göre ise Yıldız Holding Ak Gıda’nın halka arzı için ÜNLÜ&CO ve HSBC’yi yetkilendirdi.

Bir kaynak, ” Ak Gıda için verilen yetki çift taraflı, halka arz veya stratejik ortaklık ya da ikisi birden olabilir” dedi. Kaynakların verdiği bilgiye göre, Yıldız Holding’in gıda dışı sektörlerdeki yatırımlarını yapan girişim sermayesi iştiraki Gözde Girişim’in yüzde 48.81 payı bulunan Azmüsebat Çelik Sanayi’ndeki hisselerin satışı için de yine ÜNLÜ&CO ve HSBCyetkilendirildi. Gözde Girişim, Derby ve Tokai markalarını bünyesinde bulunduran şirketi Mayıs 2013’te portföyüne katmıştı.

YETKİLENDİRME YAPILMADI

Yıldız Holding ise açıklamasında şu anda yetkilendirilen bir kurum olmadığını belirterek, “Her iki şirketimiz de kendi alanlarında lider ve iş sonuçları iyi şirketler” dedi. ÇAMLICA GAZOZCOLA TURKA DA SATILACAK MI? Kaynaklar grubun ayrıca gazlı içecekler sektöründe faaliyet gösteren markaların ve üretim tesislerinin de bir paket halinde satışına hazırlandığını ve bunun için de Standard Ünlü ile yetkilendirme görüşmeleri yaptığını kaydetti. Bu grupta Sunny, Cola Turka, Çamlıca ve Flores markaları bulunuyor.

HOLDİNG DOĞRULAMADI

Yıldız Holding, bu işleriyle ilgili başlamış bir sürecin söz konusu olmadığını söyledi. Diğer bir kaynak, “Bu sene Yıldız Holding’in satışları piyasanın en önemli işlemleri olacak gibi görünüyor” dedi. Yıldız Holding şirketlerinden Ak Gıda, İstanbul Sanayi Odası’nın “2013Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” listesinde “üretimden satışlar” sıralamasında 1.84 milyar lira ile 33. sırada yer alıyor. Şirket, kamu kuruluşları hariç tutulduğunda ise listenin 29.sırasında bulunuyor. Yıldız Holding’in internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Ak Gıda, günde 3,500 ton süt işleme kapasitesi ile Türkiye’nin ve komşu coğrafyaların en büyük süt işleme tesisine sahip bulunuyor.

PİYASANIN EN ÖNEMLİ SATIŞI

Sütün yanı sıra, 35 ton ketçap-mayonez üretim kapasitesine sahip olan Ak Gıdafabrikalarında; süt çeşitleri, hazır pudingler, hazır tatlılar, peynir çeşitleri, kefir, yoğurt çeşitleri, hazır toz içecekler, mayonez, ketçap ve endüstriyel amaçlı süt tozu üretiliyor. Ak Gıda, üretimini Pamukova, Karaman, Lüleburgaz ve Kahramanmaraş tesislerinde sürdürüyor.
Şirket, İçim, Halk ve Ak tescilli markaları dışında, sekiz ayrı şirket için daha üretim yapıyor.Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, geçen yıl Ocak ayında, Gözde Girişim’in yüzde 11.57 pay sahibi olduğu Türkiye Finans’taki hisseleri de satmak istediklerini açıklamıştı.