Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Karaküçük, “Terörün ve fakirliğin en büyük panzehiri öncellikle teşvik yatırım, istihdam” dedi.

 

Bloomberg HT Tv’den Sami Altınkaya’nın hazırlayıp sunduğu “Çıkış Yolu” programına 7 oda başkanı ile katılan KMTSO Başkanı Kemal Karaküçük, ekonomi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Karaküçük, dün kalp krizi sonucu yaşamını yitiren Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koçun vefatını üzüntü ile öğrendiklerini belirterek, “Türkiye’nin lokomotif Holdinglerinden ve Anadolu’nun her yerine yayılmış üretim, pazarlama ağıyla dünyada gözleri kamaştıran Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’un vefatı bizi derinden üzdü. Ailesine ve Koç Holding çalışanlarına başsağlığı diliyorum” dedi.

YENİ EKONOMİK MODELE İHTİYACIMIZ VAR

Karaküçük şöyle konuştu: “Terörün ve fakirliğin en büyük panzehiri öncellikle yatırım, üretim ve teşvik. Gerek Güneydoğu Anadolu Bölgesi gerek ise bizim bulunduğumuz bölge, Ortadoğu’daki savaş politikaları nedeniyle en çok mültecilerin yaşadığı bölge. Terörü kısmen hisseden bir bölge. Dolayısıyla Türkiye’ de yeni bir teşvik modelinin yazılması lazım. Bu bölgenin de biraz daha pozitif anlamda korunması lazım. Ayrımcılık yapılması lazım. Bu bölgede terörün bitmesini istiyorsak, bu bölgede kalkınma istiyorsak, bu bölgede yatırım istiyorsak, mutlaka bizi 2023 vizyonuna taşıyacak daha efektif, yeni bir hikaye yazacak teşvik politikasına ihtiyaç var. 5084 sayılı teşvik modeli istiyoruz, TurgutÖzal’lı yallarda kullanılan kaynak destekleme fonu gibi üretime teşvik eden, yatırıma dönük, üretime dönük bu bölgeyi kalkındıran model istiyoruz. Türkiye’nin 2023 hedefine yani 500 milyar doları görmesi için mutlaka ve mutlaka ekonomi gündemine dönmesi lazım.  Yapısal reformları yapmamız lazım. İş, aş üreteceğimiz yeni tesislerin kurulabileceğimizzemini devletin ve hükümetimizin sağlaması lazım diye düşünüyorum”

ÜRETMEMİZ LAZIM

Üretimi yapacaksak mutlaka farklı enerji kaynaklarının ucuza kullanılması gerektiğine değinen Başkan Karaküçük şöyle konuştu: “Asgari ücretin artması ile birlikte devletin de desteğinin artması lazım. Bununla birlikte tamamıyla sosyal giderlerde işveren yükünün düşürülmesi gerekiyor. Dünya da 157 dolardan 27,5 dolara düşen petrol fiyatlarının yanında alternatif enerjilerin hepsinin fiyatları düştü. Üreteceksek, kalkınacaksak, ihracat yapacaksak, 2023 hedefine gideceksek mutlaka üretmemiz lazım. Üretmek içinde mutlaka enerjiyi ucuza kullanmamız lazım”

HEPİMİZ MAĞDURUZ

Ev sahibi olarak konuşan Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık, “Son dönemde ülkemizin içinden geçtiği sorunlar var. Terör, yalnızca bölgemizin veya ülkemizin değil tüm dünyanın sorunu. Bu konuda hepimiz mağduruz tüm dünya bundan zarar görüyor. Kesinlikle bu zararı birlik ve beraberlik ile yok edeceğimizi düşünüyorum. Her zamankinden daha çok birbirimize bağlanmalıyız. Suriyelilerin yüzde 10 kota ile çalıştırılması bizi memnun etti. Bu toplumun iş dünyasına kazandırılması iş dünyası için vazgeçilmez bir konuydu. Bu konuda bölgesel güç birliğine üye oda başkanlarımız destek oldu. Hükümetimiz izni çıkardı. Umarım bölgeye katkı sağlar’’

Programa Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Karaküçük,Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Eyüp Sabri Ertekin, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu, Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Erdal Öndeş, Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Teke katıldı.