SON DAKİKA
hava
Deniz Sigorta Kahramanmaraş
Google News

Şok Görüntüler İçin Açıklama Geldi

Son Güncelleme :

13 Aralık 2019 - 14:22

/ kez okundu.
Şok Görüntüler İçin Açıklama Geldi
Deniz Sigorta Kahramanmaraş

Kahramanmaraş’taki Özel Bakım Merkezi’nden Açıklama Geldi

Kahramanmaraş Özel Çınar Konağı Yaşlı ve Engelli Bakım Merkezi haberi ulusal basında da geniş yer bulmuştu. İddialarla ilgili bakım merkezinden açıklama geldi.

Görüntüler Gerçeği Yansıtmıyor

İşte o açıklama;

Haksız ithamlara maruz kaldık

Kahramanmaraş Çınar Konağı Yaşlı ve Engelli Bakım Merkezi tarafından son günlerde kamuoyuna yansıyan iddialara cevap geldi. Çınar Konağı Yaşlı ve Engelli Bakım Merkezi Şirket Müdürü Lütfi Köse: “Firmamız yaklaşık 2,5 yıldır Çınar Konağı Yaşlı ve Engelli Bakım Merkezi olarak hizmet vermektedir. 100’ün üzerinde Yaşlı ve engellimizin kaldığı Bakım Merkezimiz, Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sürekli ve düzenli olarak denetlenmektedir” dedi.

Görüntüler Gerçeği Yansıtmıyor

Köse, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Öncelikle kurum olarak kesinlikle tasvip etmediğimiz ve etmeyeceğimiz üzücü bir konu ile kamuoyu gündemine gelmemiz tüm çalışanlarımızla birlikte bizi de derinden üzmüştür.

“Haksız ithamlarla hiç hak etmediğimiz iddialar üzerine bu açıklamayı yapma gereği duyduk”

Basında yer alan bahse konu haberle ilgili sizleri aydınlatmak istiyoruz. Tüm çalışmaları ilgili Müdürlük tarafından denetlenen bir kurumuz. Denetlenmeyi bir kenara bırakalım, yardıma muhtaç bir vatandaşa insani olmayan davranışlarda bulunmaya hiç kimsenin hakkı yok ve bu tür olaylar ise vicdanı yaralar. Manevi açıdan da ne kadar önemli bir görevi üstlendiğimizi biliyoruz. Kurumumuz başarılı bir şekilde yoluna devam ederken haksız ithamlarla hiç hak etmediğimiz iddialar üzerine bu açıklamayı yapma gereği duyduk.

Görüntüler Gerçeği Yansıtmıyor

“Denetlemelerde kusur veya ihmalle karşılaşılmadı”

Bazı medya kuruluşlarına, maksatlı bir şekilde servis edilen iddialardan biri olan bir hastanın başında kurtlanma meydana gelmesi ve bunu kurumumuza mal edilmesi kabul edilebilir bir davranış değil. Yeni çekilmiş gibi gösterilen o görüntüler 6 Mart 2018 tarihinde cep telefonu ile kameraya alınmış ve bugün istediğini elde etmek için kullanılan bir görüntüdür. 6 Mart 2018 tarihinde bahsi geçen hasta, Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca,  ağır engelli raporu, yaklaşık 10 cm civarında açık yarası bulunan ve kanser hastalığı nedeniyle, hastanede tüm tedavileri yapıldıktan sonra bakımını üslenecek herhangi kimsesi olmadığı için bakım merkezimize yatırılmıştır. 92 yaşında olduğu tespit edilen ve bakım merkezimize açık yara ülseri ve kanser hastası olarak gelen bu hastamızın hem açık yarası hem de mevcuttaki diğer hastalıkları sebebiyle tarafımızca düzenli aralıklarla hastanelere götürülerek tedavisi yaptırılmıştır. Bakım merkezimizde doktorların reçete ettikleri tedaviler sağlık personellerimiz tarafından titizlikle uygulanmıştır. Hasta, kanser hastalığı sebebiyle götürüldüğü hastanede 40-50 gün kadar tedavi görmüş, 28 Temmuz 2018 tarihinde, tedavi gördüğü hastanede vefat etmiştir. Ölüm raporunda normal ölüm olarak geçen bu hastamızla ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız da yaptığı incelemenin ardından bir kusur veya ihmalle karşılaşmamıştır.

Görüntüler Gerçeği Yansıtmıyor

“Hesap vermeye hazırız.”

Yaşlı ve engelli insanlar, bakım merkezimizin hassas konusu olup, ilimizde bu konumdaki ağır ve engelli hastalara bakım veren başka bir merkez bulunmamaktadır. Bakım Merkezimiz, yaptığı işin gereği olarak, özveri gerektiren bir iştir. Personel alımında, işin gereğine uygun şartları taşıyanların alımına hassasiyet gösterilmekte ve personel alımı,  Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı onayı alınmaktadır. Yine iddialar arasında çok sayıda personelin işten çıkartıldığı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır. Burada çalışan her bir arkadaşımızın sorumluluğu vardır, yapması gereken işler vardır. Son iki yıl içerisinde 32 personelimiz kendi isteği ile işten ayrılmıştır. Kimi vatani görevini yapmak için, kimi devlet personeli olduğu için, kimi evlendiği için işlerinden ayrılmıştır ve bazı çalışanlarımızın ise iş kanununa aykırı davranması sebebiyle iş akitlerini kurumumuz sonlandırmıştır. Bu konuda da hesap vermeye hazırız.

“Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurunda bulunulmuştur”

Kurumumuzu hedef alan iddialarda bulunan eski çalışanımız Yusuf Kaplan, daha önce kurumumuzda aşçı olarak çalışmıştır. İşverene sadakat yükümlülüğünü ihlal etme, personeller arasında gruplaşarak huzursuzluk yaratma, işveren aleyhine dedikodu yapma, işveren sırlarını ve belgelerini ifşa etme, görevini layıkıyla yapmama ve kötüye kullanma sebebiyle, 4857 Sayılı İş Kanunun 25/II. Maddesine göre iş akdi sona erdirilmiş ve hakkında şirketimizce Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurunda bulunulmuştur. Söz konusu şahıs işten ayrıldıktan sonra,  bakım merkezimizi yıpratmak isteyen kötü niyetli kişilerce yönlendirildiği ve bu sebeple mevcut açıklamaları yaptığını düşünüyoruz.

“144 yatak kapasitesine sahip Bakım Merkezimizde 103 yatılı misafirimiz kalmaktadır”

Kahramanmaraş’ın en elit kurumlarından biri olan Bakım Merkezimizde 100’ün üzerinde yaşlı ve engellimiz bulunuyor. Kurumumuzda hiçbir personel hiçbir misafirimize insanlık dışı davranmamaktadır.

Ayrıca yine bazı medya kuruluşlarında yer alan aynı yatakta iki hasta kalıyor şeklindeki haberlerde gerçeği yansıtmamaktadır. Çünkü 144 yatak kapasitesine sahip Bakım Merkezimizde 103 yatılı misafirimiz kalmaktadır.

Bu haberden de anlaşıldığı gibi kurumumuzu yıpratmak için oluşturulmaya çalışılan algı operasyonları amacına ulaşamayacaktır.

Oluşturulmaya çalışılan algı operasyonları ile ilgili de tüm yasal haklarımızı kullanacağız.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.