Brusella hastalığına yakalandığı için yürüme güçlüğü çeken ve 2010 yılında malulen emekli olan Mustafa Kutluksaman, SGK’da yaşanan dosya karışıklığının kurbanı oldu. Emeklilik için başvuruda bulunduğu kurumda abisiyle dosyası karışan kaynakçı ustası Kutluksaman, emekli olduktan 4 yıl sonra sosyal güvenlik kurumunun kendisine bildirdiği 47 bin TL’lik borcun şokunu yaşıyor.

Kahramanmaraş Merkez Onikişubat ilçesine bağlı Mağaralı mahallesinde kiralık evde yaşayan evli ve 5 çocuk babası Mustafa Kutluksaman (48), 2010 yılında brusella teşhisiyle malulen emekliliğe ayrıldı. Ancak Kutluksaman’ın dosyası SGK’da emeklilik işlemleri sırasında abisi Mehmet Kutluksaman’ın dosyasıyla karıştı ve abi Kutluksaman’dan alınan 500 pirim iş günü yanlışlıkla kardeşine aktarıldı. SGK, durumu 4 yıl sonra ağabey Kutluksaman’ın emeklilik başvurusu sonucunda fark etti. Yanlışı düzelten sosyal güvenlik kurumu, ‘Haksız kazanç’ elde edildiğini öne sürerek emeklinin önce aylığını kesti ardından 47 bin lira borç çıkarttı. 2015 yılında sağlık kurulundan aldığı raporla yeniden emekli olan Kutluksaman, bir yıldır SGK’ya olan borcunu maaşından kesilen 300 TL ile ödüyor.

SGK'da Dosyası Karıştı, 47 Bin TL Borçlandıı

500 LİRA OLMADIĞI İÇİN MAHKEMEYE GİDEMİYOR

Karara itiraz eden Mustafa Kutluksaman, Ankara 13. İdare Mahkemesi’ne; tarafına yapılan ödemelerin tahsili konusunda Kahramanmaraş Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü Dulkadiroğlu Sosyal Güvenlik Merkezinin 2396234 sayılı işlemin iptali için dava açtı. Mahkeme, dosyayı Kahramanmaraş İdare Mahkemesine, İdare Mahkemesi de İş Mahkemesine gönderdi. Ancak Kutluksaman, mahkeme masrafları için gerekli 500 TL’yi temin edemediği için davayı açamıyor.

“EVİM KİRA, PARA YETİŞMİYOR, MAĞDUR İNSANA BU YAPILIR MI?”

Mahkeme masrafları için 500 TL gerektiğini belirten Kutluksaman, “Benim durumum yok bu nedenle mahkemeye gidemiyorum, mağdur insana bu yapılır mı? Çocuklarım okuyor, evim kira yetişmiyor para. Büyüklerimden yardım istiyorum, Başbakanımız, Cumhurbaşkanımız Allah rızası için yardım etsinler. El açıp dilenecek duruma düştüm.” dedi.

dosyasi-karisti-47-bin-tl-borclandi-7966499_x_o

“47 BİN TL BORÇ ÇIKARTTILAR, DİLENECEK DURUMA DÜŞTÜM”

Kesintiden kalan emekli maaşıyla geçinemediğini gözyaşı dökerek anlatan Mustafa Kutluksaman, başına gelenleri şöyle özetledi: “2009 yılında brusella hastalığı geçirdim. 2010 yılında malulen emekliye ayrılarak maaş bağlandı. 2014 yılına kadar maaş verdiler, aynı yıl abim Mehmet Kutluksaman’ın sigorta pirim günleri yanlışlıkla benim üzerime yapıldı. Bunun farkına varılmamış, kurum hatalı, abim emeklilik için müracaat yapınca yapılan araştırmada bana; ‘Sen haksız yere kazanç almışsın bu aldığın parayı geri ödeyeceksin’ dendi. 120 gün eksiğim olduğu için aynı yıl bana askerlik borçlanması yaptırdılar, bin 250 TL para yatırdım ve yeniden rapor alarak 2014 yılının eylül ayında maaşımı durdular. 2015 Şubat ayında maaşım yeniden bağlandı. Ama maaşımın 4/1’ni kesmeye başladılar. 47 bin TL beni borçlu çıkarttılar. Çok zor durumdayım, aldığım para 400 TL, dayanacak gücüm kalmadı. Bakıcı maaşım vardı onu da kestiler. Dilenecek duruma düştüm.”