SON DAKİKA
hava
Deniz Sigorta Kahramanmaraş
Google News

SEZAL GÖNÜLLERİ FETHETTİ!

Son Güncelleme :

16 Kasım 2018 - 15:32

/ kez okundu.
SEZAL GÖNÜLLERİ FETHETTİ!
Deniz Sigorta Kahramanmaraş

Onikişubat Belediye Başkan Aday Adayı Sıddık Sezal, Başkan olması durumunda yapacağı projeleri bir bir açıklamaya başladı. Sezal’ın projeleri şimdiden alkış alırken, vatandaşların gönüllerine de girmeyi başardı.

Projelerini açıklayan Sezal, ”Büyükşehirlerde, büyükşehir belediyesi ile ilçe belediyeleri birbirleriyle senkronize olarak uyumlu çalışmaları gerekmektedir. Bizde Büyükşehir Belediyemiz ile iş birliği içerisinde çalışacağız” dedi.

İMAR PROJELERİ HAZIR!

Bazı dar gelirli vatandaşların proje ücretleri ve inşaat ruhsatı masraflarından kaçınarak kaçak bina yaptığına değinen Sıddık Sezal, ”Dar gelirli olduğunu tespit ettiğimiz vatandaşlarımıza proje ve inşaat ruhsatında yardımcı olacağız. Bu amaçla etüt proje müdürlüğü bünyesinde mimar, inşaat mühendisi, makine mühendisi, elektrik mühendisinin bulunduğu teknik yardım ofisi kurarak yardımcı olacağım” dedi.

İki kat müsaadeli parseller için geçerli olacağını da belirten Sezal, ”Bunlar için mevzuat çerçevesinde meclis kararı ile yapı ruhsatı için alınan ücretleri ya kaldıracağız yada minimum seviyeye çekeceğiz. Belediyeler olarak eskiden beri devam ettirdiğimiz sosyal yardımlarla beraber teknik yardımları da artıracağız. Bu birim mevcut yapısında tamirat ve tadilat gerektiren muhtaç kişilere de yardımcı olacaktır” ifadelerine yer verdi.

Hükümet tarafından uygulanan iskan barışını milat kabul ederek kaçak yapıya müsaade edilmemesi gerektiğinin altını çizen Sezal şöyle konuştu; ” Çevre ve şehircilik bakanlığımızın direktifleri doğrultusunda kesinlikle müsaade edilmemesi görüşündeyim. Çünkü bu şehrin çarpık yapılaşmasına hiç bir kardeşimizin gönlü razı olmaz. Bir diğer konu ise belediyelerimiz tarafından yapılan sosyal konut projeleridir. Bunların asgari ücretle çalışan dar gelirliler için 80 m2’yi geçmeyen konut projeleri  olması gerekmektedir. Bu projeler inşaat sektörüne emek veren müteahhitlerimizle haksız rekabet oluşturacak şekilde olmaması gerektiği görüşündeyim.”

BELEDİYECİLİKTE KONUNUN UZMANINDAN HİZMET ALINMALIDIR

”Belediye başkanı donanımı bakımından süper olsa da yine donanımlı liyakatli kadro ile çalışmadığı takdirde başarılı olması mümkün değildir. Belediyeler teknik ve diğer konularda özel sektörden konunun en iyi uzmanından hizmet alımı yapmalıdır.”

Projelerini bir bir sıralayan Sezal daha sonra şu sözlere yer verdi;

”Belediyelerimiz her konuda israfı önlemelidir. Bu konu sadece ilimizdeki belediyelerimizin değil ülkemizdeki bütün belediyelerimizin ve kamu kurumlarının sorunudur. Bir belediye hizmeti için içinde şoför hariç birer kişinin olduğu üç aracın gittiğine şahit olmaktayız. Ramazan ayında verilen iftar yemeklerinin yarısının masalarda kaldığına şahit oluyoruz. Birlik ve beraberliğimizi pekiştiren iftar yemekleri verilmesin demiyorum ancak israfa da dikkat etmeliyiz. Bir imalat yapıp, onun yanlış ve kusurlu olduğu için imha ederek tekrar yeniden yapmak, milli serveti heba etmek ve en büyük israftır.   Başkan olarak görev yapmak nasip olursa belediyemizin tüm hizmetlerinde israfı önlemeye çalışacağım. Minimum finansla maksimum iş yapmak prensibimiz olacaktır.”

MEMNUNİYETİ EN YÜKSEK SEVİYEYE ÇIKARTACAĞIZ

”Vatandaşımızın belediye ile olan işlerinde memnuniyetini en üst seviyeye çıkartacağız. Katılımcı yerel yönetim anlayışını getireceğiz. Belediyecilik insan hayatını kolaylaştıran beceri sanatıdır. E-belediye sistemiyle internet ortamında vatandaşımızın isteklerini iletmesi, ihtiyacı olan belgelere ulaşabilmesi sağlanacaktır. Belediyeler için yönetime vatandaşların katılımını sağlamanın en önemli yollarından biride e-belediyecilik uygulamalarının geliştirilmesidir. Yapı ruhsatı, çalışma ruhsatı gibi belgelerin alınmasındaki gecikmelerde, eksiklikler nedeniyle vatandaşın işi takip etmemesi dışında belediyeden kaynaklanan sorunları çözeceğiz.”

GÖNÜLLERE GİRİP, GÖNÜL ALACAĞIZ ”Cumhurbaşkanımızın önerdiği gibi gönüllere girme, gönül alma belediyeciliğini tatbik edeceğiz. Yunus Emre’nin dediği gibi bir kez gönül yıktınsa bu kıldığın namaz değil prensibiyle imkanların yeterli olmadığından veya mevzuat gereği işini yapamadığımız vatandaşı ikna ederek gönlünü kırmayacağız.” Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği içerisinde çalışacaklarını belirten Sıddık Sezal, ”Tecrübelerime dayanarak şunu ifade etmek istiyorum, Büyükşehirlerde, büyükşehir belediyesi ile ilçe belediyeleri birbirleriyle senkronize olarak uyumlu çalışmaları gerekmektedir. Bu uyum olmayan yerlerde hizmetlerde problemler çıkabilmektedir. İlçelerin planında büyükşehir belediyesinin sorumluluğunda olan konular vardır. İlçe belediyesinin sorumluluğunda olan konular vardır. İlçe belediyesi meclisinde alınan imar ve bütçe ile alakalı bir karar büyükşehir belediyesi meclisinde onaylanarak yürürlüğe girmektedir. Her koşulda büyükşehir belediyesiyle uyumlu çalışacağız” dedi.  Sezal, ”Bu dönemde Hanefi Mahçiçek başkanım bilgi ve kültür evlerine önem verdi. Spor yapan ve sporu seven biri olarak gençlerimiz ve her yaşta vatandaşlarımızın istifade edebileceği, açık ve kapalı semt spor alanları yapmak istiyoruz. Diğer projelerimizi ilerleyen zamanlara bırakarak hepinize saygılar sunuyorum” ifadeleri ile sözlerini tamamladı.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.