Cumhuriyet Halk Partisi Kahramanmaraş Milletvekili adayı Ali Öztunç Elbistan Şeker Fabrikası İşçilerinin Haklarını her zaman arayacaklarını bu Konuda Çalışma yaptıklarını ifade etti.

 

CHP’li Eski RTÜK üyesi olan Ali Öztunç, Geçici işçilerin kadro beklentisi içerisinde olduğunu bu konunun takipçisi olduklarını söyleyen Öztunç, şunları söyledi: Şeker “Fabrikasında geçici işçi arkadaşımız bulunmaktadır 5620 sayılı kanun gereği bu arkadaşlarımız 6 ayın altında çalışmaktalar Geçici İşçilerin kadroya alınması için Ankara’da Gerekli temasları sürdüklerini söyledi.

Elbistan şeker fabrikasının 2000 yılında özelleştirme kapsamına alındığını anımsatan Öztunç, şunları kaydetti. ‘’ Elbistan Şeker Fabrikasında 450 geçici işçilerin haklarını her zaman arayacağız bu Kardeşlerimizin kadroya geçmesi için Meclis dışında kalsam bile gerekli çalışmaları yapmaya başladım İnşallah olumlu sonuçlar alacağız diye düşünüyorum.

 

Elbistan Şeker Fabrikası’nda da 17 yıldan beri yeni işçi alımı yapılmadı. Emeklilik ve çeşitli nedenlerden dolayı işten ayrılmalar, fabrikalardaki işçi açığını yüzde 50’ler noktasına geldiğini çok iyi biliyoruz Türkiye genelinde Şeker Fabrikası geçici işçilerin ortalama çalışma süreleri 160 gündür. Elbistan’da ise bu rakam çok daha düşüktür. Elbistan Şeker Fabrikası’nda görev yapan geçici işçilerin emekliliği hak etmeden işten ayrılmaları devam ediyor İşçilerimiz Yılardır mücadele verdikleri işlerinden haksız yere çıkarıyorlar dedi.

 

2006 yılında 5620 sayılı yasa ile 180 gün ve üzerinde çalışan geçici işçilere kadro verildi. Buna rağmen çalışma süreleri en az olan fabrika Elbistan Şeker Fabrikası olduğu için, bu kanundan en az yararlanan yer oldu.

 

 

1 Kasım Genel seçimlerinde Milletvekili adayı Olduğum zaman Kahramanmaraş’ta Ziyaretlerim sırasında gittiğim sıkıntılarını dinlediğim burada yaptığım konuşmayı sizlere hatırlatıyorum, klasik siyasetçi mantığı bende yoktur   “Elbistan Şeker Fabrikası’nda geçici işçi sorunu var.  AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri şimdi sizlere soruyorum ben Milletvekili olmadığım halde bu konun çözüme kavuşması için çalışıyorum ya peki sizler oturmaya devam edecek misiniz, Tatil Günlerinde Gelip Kahramanmaraşlı Hemşerilerimin sorunlarını dinleyecek misiniz, Yoksa Kahramanmaraşlı Hemşerilerimi Ankara’ya Ayağınıza Çağırmaya devamı edeceksiniz, Bırakın bu basit siyaseti artık oturma zamanı değil hizmet yapma zamanı geldiğini düşünüyorum bakın Türkiye Ortalamasında AK Partiye en çok oy veren iller arasında Kahramanmaraş’ta ama sorunlar çözülmüyor Yılardır Kadro isteyen Elbistan Şeker Fabrikası’nın sorunlarını Çözen var mı? Şeker İşçilerimiz rahat  olsun Ben Milletvekili olmadığım halde Bir Elbistanlı kardeşleri  olarak geçici işçi meselesi ile birebir Ankara’da bu konu ile ben ilgileniyorum.  Gerekirse işçilerimizi Ankara’ya davet edeceğim birlikte Meclis’te yatacağım. Peki ya Siz AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri sizlerde hastası olan vatandaşı Ankara’ya ayağınıza mı çağıracaksınız ayıptır ayıp vatandaş geliyor Ankara’ya sorunları çözmeden gönderiyorsunuz bakın bunlar ne yapıyor danışmanlarına talimat veriyor Milletvekilimiz İl Dışında diye söylüyorlar ama Vekil içeride oturuyor neden vatandaşın sorunu çözmek bunların zoruna gider dedi.