Kahramanmaraş Onikişubat Belediyesi eğitim alanında verdiği hizmetlere her geçen gün bir yenisini daha ekleyerek, büyük yatırımlar yapıyor. Öğrencilerin geleceği, gelişimi ve eğitimi için gece gündüz demeden mesai harcayan Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, eğitime dudak uçuklatan yatırımlar yapıyor.

Gelecek Nesillere Miras Olarak7 Güzel Adamın Şehrine 7 Okul Projesi

Eğitime ve geleceğe yatırım anlayışla hareket eden Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, 7 İmam Hatip Okul projesine imza atarak, önemli bir adım atıldı. Yapımı tamamlanmış ve tamamlanmaya devam eden okullar öğrencilere nezih ve ders işlemeye olanak sağlıyor.

‘’Şimdi Çalışma Zamanı’’ sloganıyla projelendirerek eğitim camiasına hazırlanan okullarda her detay eksizsiz bir şekilde düşünülüyor.

Bu kapsamda Döngele Mahallesinde, 2350 m2 alana sahip 6 katlı, 17 derslik bulunan İmam Hatip Ortaokulu ve 5 katlı 20 odalı yurdu projelendirip, yapım aşamasını tamamlandı.

Öte yandan Dönüklü ve Ilıca Mahallesinde hizmet veren İmam Hatip Okulları, 80 kişilik kapasiteli öğrenci yurdu ile birlikte, 12 derslikli standartlara uygun sınıf mevcudu, 1746 m2 alanda 5 kattan oluşmaktadır.

Kale mahallesine yapılan 17 derslikli 2350 m2 alanda 5 katlı İmam Hatip Lisesi %90 tamamlanmış en kısa sürede eğitim- öğretime kazandırılmak için gün saymaktadır. 1615 m2 alana 4 katlı 20 odalı yurdun da yapım aşamasını tamamlayarak öğrencilerin hizmetine sunmaya hazırlanıyor.

Tekir Mahallesinde, 2350 m2 alanda 6 katlı, 17 derslik bulunan İmam Hatip Ortaokulu ve 1615 m2’lik 5 kattan oluşan 20 odalı yurdu projelendiren Onikişubat Belediyesi, inşaat çalışmalarını tüm hızıyla devam ettiriyor.

Kurtlar Mahallesinde ise 2350 m2 alanda 17 derslikli 6 katlı İmam Hatip Ortaokulunu kazandırmaya hazırlanan belediye, barınma sorununu da ortadan kaldırmak isteyerek, 20 odalı 5 katlı yurdun yapım aşamasını sürdürüyor. Yapımı tamamlanan Fatih mahallesinde ki yurt binası, 15 odalı ve 6 katlı olarak tasarlanarak, öğrencilere konforlu barınma imkânı sunuluyor.

İmam Hatip Ortaokulu da merkezde projelendirilmiş ve Türkiye’de ki İmam Hatiplerin en büyüğü olacak şekilde tasarlanacaktır. Okul içerisinde; Kapalı spor salonu, yüzme havuzlarıyla, dil ve sanat akademisiyle mükemmele yakın bir okul olması yolunda çalışmalar devam ediyor.

Sosyal Eğitim Merkezleri İle Eğitim Hayat Buldu

Örgün eğitime destek olmak için projelendirilen Sosyal Eğitim Merkezlerinde eğitim adeta hayat buldu. Mevcut potansiyeli değerlendirip, geleceğe doğru adımlar atmak üzere hayata geçirilen proje alanında farkındalık yaratıyor.

Deneyimli ve tecrübeli kadrosuyla donanımlı hale getirilen Onikişubat Belediyesi Sosyal Etkinlik Merkezleri’nde 25 öğretmenle birlikte 35 kişilik bir kadro ile 591 ortaokul olmak üzere toplam da 2400 öğrenci üniversite hazırlık eğitimi görüyor.

Onikişubat Belediyesi tarafından hayata geçirilen Sosyal Etkinlik Merkezlerindeortaokul takviye kursları ve üniversite sınavlarına hazırlık kursları öğrencilere ücretsiz olarak veriliyor. Bu sayede imkânı olmayan, çocuklarının en iyi eğitimi görmesini isteyen ailelere de kolaylık sağlanıyor.

Sosyal etkinlik merkezlerinde, temel dini bilgilerden, değerler eğitimine, adab-ı muaşeretten,ortaokul takviye kurslarına ve etüt sınıflarına kadar tamamen ücretsiz olarak üniversite mezunu ve 12. Sınıf öğrencilerine hizmet veriliyor.

Verilen değerler eğitiminin içeriğinde ise Kur’an-ı kerim, temel dini bilgiler ve siyer-i nebi yer almaktadır. Adab-ı muaşeret eğitiminde görgü ve ahlak kuralları dersleri verilerek toplumda nasıl davranılacağı ve uyulması gerekenler anlatılıyor.

Bilgi Tohumlarının Yeşerdiği Yer: “Bilgi ve Kültür Evleri

Onikişubat Belediyesi tarafından projelendirilen ve ilçenin birçok mahallesinde inşa edilen Bilgi ve Kültür Evleri, çocukların ders çalışabileceği, kadınların verimli ortamlarda kendilerini geliştirecek aktiviteler yapabileceği, gerektiğinde ise Kur’an Kursu olarak kullanılabilecek olan,  her türlü sosyal faaliyetlerde değerlendirilebilecek bir sosyal mekân oluşturdu.

Çocukların, enerjilerini sokaklarda ve kötü alışkanlık peşinde harcamaları yerine, topluma faydalı bireyler olarak yetişmeleri amacıyla açtı bilgi ve kültür evleri, öğrencilerin adeta ikinci yuvası oldu. Bir gurur projesi bilgi ve kültür evlerinde gerçekleştirilen özel programlarla, gençlerin kişisel gelişimlerine katkı sunarken bir yandan da milli ve manevi değerlerle donanmış bireyler olarak yetişmelerine gayret ediyor.

Köylerden dönüşen, 73 Mahalleden 62’sine 150 m2 büyüklüğünde teknik donanımları hazır Bilgi Kültür Evlerimizi yaptık. Klimalı sistemler kullanarak, vatandaşlarımızın Bilgi Kültür Evlerimizde, eğitim ve kültür faaliyetlerinin yanı sıra taziye, düğün ve nişan merasimleri içinde olanaklar sunuluyor.

Kadınlar, verilen eğitim kurslarıyla el becerilerini geliştirip birbirinden güzel dikiş ve nakış eserlerini ortaya çıkartarak, bunların satışını gerçekleştirip, bu vesileyle aile ekonomilerine de katkı sağlayacaklar.

Eğitime ‘’45 Milyon’’ Yatırım Yapıldı

Onikişubat Belediyesi tarafından hazırlanan Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor projesi kapsamında her yıl binlerce öğrenciye kitap dağıtılarak, hem okuma oranı arttırıldı hem de eğitime katkı sağlandı. 2018 yılında da toplamda 73 bin kitap öğrenci ile buluştu.

2015 yılında imzası atılan Kahramanmaraş Bilgiye Buluşuyor projesi eğitim dünyasında büyük yankı uyandırdı. Her yıl okuma oranını katlayarak ilerleyen proje 2018 yılında amacına ulaşarak, eğitime can suyu oldu. 2018 yılında tam 1,5 milyon okuma oranına ulaşması hedefleniyor.

Projenin ilk yılında 38.000,ikinci yılında 42.500 ve bu yılda73.00 adet kitap basımı gerçekleştiren Onikişubat Belediyesi, toplamda 153,500 adet kitap ile 1,5 milyonokuma elde ederek öğrencilerin eğitiminekatkı sağlamayı hedefliyor.

Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor projesi kapsamındaAfşin, Andırın, Çağlıyancerit, Dulkadiroğlu, Ekinözü,Elbistan, Göksun,Nurhak, Onikişubat, Pazarcık, Türkoğlu ilçelerinde bulunan İlkokul gruplarına 10’lu, Ortaokul ve Lise gruplarına 5li setler halindeki dağıtılan kitaplardan öğrenciler sınava tabi tutulacak. Bu sayede öğrenciler kitap okuyarak, bilgi dağarcıklarını zenginleştirecek ve eğitime ciddi oranda katkı sağlanacak.

Dev yatırımlar yapılan Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor projesi kapsamında bugüne kadar, Sosyal Etkinlik Merkezlerine verilen ve birçok faaliyette kullanılmak üzere öğrencilere dağıtılan kitaplar ve kırtasiye setleriyle birlikte yapılan toplam yatırım ise 6,450,035’dir.

Onikişubat Belediyesi’nin kurumsal kimliğini kazandığı günden itibaren eğitim için yapılan yatırımların toplam maliyeti ise 45 Milyon’dur.