SON DAKİKA
hava
Deniz Sigorta Kahramanmaraş
Google News

KMTSO’DA VERGİ VE DİĞER BAZI ALACAKLARIN YENİDEN YAPILANDIRILMASI KONUŞULDU

Son Güncelleme :

05 Temmuz 2018 - 12:40

/ kez okundu.
KMTSO’DA VERGİ VE DİĞER BAZI ALACAKLARIN YENİDEN YAPILANDIRILMASI KONUŞULDU
Deniz Sigorta Kahramanmaraş

Vergi alacaklarının yeniden yapılandırılmasından varlık barışına, imar barışından Oda aidatlarına birçok alanda uzlaşma ve kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasını içeren 7143 Sayılı Kanun, işletmelerdeki emtia, makine, teçhizat ve demirbaş kayıtlarına ilişkin düzeltme imkânı, kasa ve ortaklardan alacaklar hesabının düzeltilmesi, yurt içi ve yurt dışı bazı varlıkların belli tarihe kadar vergisiz ve ayrıcalıklı imkânlarla milli ekonomiye kazandırılması gibi imkânlar getiriyor.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen toplantıda Kahramanmaraş Vergi Dairesi Başkanlığı, Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü işbirliğinde “7143 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun ve Mükelleflere Sağladığı İmkanlar” konulu bir bilgilendirme semineri düzenlendi.

Toplantıya, KMTSO Genel Sekreteri M. Akif Pakdil, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Osman Arısal, Aslanbey Vergi Dairesi Müdürü Hüseyin Çetin, Vergi ve Anlaşmalar Uygulama Müdürü Bekir Akkan ile SGK İl Müdür Yardımcısı Ramazan Elma KMTSO üyelerine bilgi verildi.

Toplantıda kesinleşmiş vergi ve diğer borçlara ödeme kolaylıkları, ihtilafların sulh yoluyla sonlandırılması, inceleme ve tarhiyat safhasındaki borçların yapılandırılması, beyan edilmemiş veya eksik beyan edilmiş gelir ve kazançların zam ve faizsiz pişmanlıkla beyan edilmesi, geçmiş dönemlere ilişkin matrah ve vergi artırımında bulunan mükelleflere ayrıcalıklar, işletmelerdeki emtia, makine, teçhizat ve demirbaş kayıtlarına ilişkin cezasız düzeltme imkânı, kasa ve ortaklardan alacaklar hesabının cezasız ve faizsiz düzeltilmesi, yurt içi ve yurt dışı bazı varlıkların belli tarihe kadar vergisiz ve ayrıcalıklı imkânlarla milli ekonomiye kazandırılması, Oda aidat ve alacaklarının yeniden yapılandırılması, sigorta prim affı konularında sunumlar yapıldı.

Oda Aidat ve Alacaklarının Yeniden Yapılandırılması konusunda bilgi veren KMTSO Genel Sekreteri M. Akif Pakdil, “7143 sayılı kanun çerçevesinde ticaret ve sanayi odalarının alacakları ve sizler tarafından Ticaret ve Sanayi Odasına olan borçlarınızı yapılandırma şansına sahip oldu. 7143 sayılı Kanun çerçevesinde 2018 yılından önceki borçlar yani 2018 yılında tahakkuk etmiş borçlar maalesef 7143 uygulanmayacak. 2018 yılından önceki borçlar iki şekilde değerlendirilebilecek. Birinci defasında ister taksitle ödeme gerçekleşsin ister peşin ödeme gerçekleşsin her halükarda faizleri yani gecikme zammı veya faiz veya cezalar silinecek. Tüm ödemeler dilekçe ile yapılacak, yani geçmişe dönük herhangi bir faiz ödemesi gecikme zammı vs. tahsil edilmeyecek. Ana para için 31 Temmuz’a kadar dilekçeyle başvurmak kaydıyla istediğiniz şekilde kredi kartıyla 6 taksitle veya peşin ödeme yapabilirsiniz.” dedi.

7143 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun ve Mükelleflere Sağladığı İmkanlar” konulu sunum yapan Aslanbey Vergi Dairesi Müdürü Hüseyin Çetin, “Usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarında tespit tarihi 31 Mart 2018 tarihinde ve önceki dönemlere ait olması gerekmektedir. İdari para cezalarında ise iki kriter yer almaktadır. Bunlardan 1.si cezanın verilme tarihi 31 Mart 2018 tebliğ tarihi ise 18 Mayıs 2018 ve öncesine ait olması gerekiyor. Diğer alacaklara ilişkin ise vade tarihinin ödeme süresi kanunun yayın tarihi olan 18 Mayıs 2018 olarak tespit edilmiştir. Kesinleşmemiş alacaklara ilişkin ise vergilerine vergi asıllarının tamamı gecikme faizi gecikme zammı yerine yüzde tutarı ödenmesi halinde gecikme zammı gecikme faizi vergiye bağlı cezaların tahmisinden vazgeçilecek idari para cezalarında da vergi asıllarında veya buna bağlı bütçenin ödenmesi halinde diğer vergi alacaklarının tahsilinden vazgeçilecektir. Ceza cezalardan yani

usulsüzlük veya özel usulsüzlük cezalarında ise cezanın %50 sinin ödenmesi halinde kalan %50 sinin tahsilinden vazgeçilecektir.” şeklinde konuştu.

Vergi ve Anlaşmalar Uygulama Müdürü Bekir Akkan da, yaptığı konuşmada, “Bu Kanunun amacı vatandaşlarımızın kamuya olan borç yükünü azaltarak taksitler halinde ödenme imkanı sağlamak. Diğer bir amacı vergi ihtilaflarının sulh yoluyla çözülmesi vergi incelemelerinde tespit edilen vergilerin dava yoluna gidilmeksizin ödenmesi. Rakam ve vergi artırma koşuluyla geçmiş yıllara ilişkin vergi incelemesinin yapılmaması stopların kasa ve ortaklardan alacaklara ilişkin işletme kayıtlarının düzeltilerek gerçek durum haline getirilmesi. Yurt içi ve yurt dışındaki bazı varlıkların milli ekonomiye kazandırılması ve 31.12.2013 öncesine ait olan 100 TL altındaki alacakların tahsilinden vazgeçmesi ilişkin düzenlemeler yer almaktadır.” ifadelerini kullandı.

İmar Barışı konusunda KMTSO üyelerini bilgilendiren Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Osman Arısal, “İmar barışı imar affı değildir. Barışla affı karıştırmamak lazım. Yapı kayıt belgesi, imar barışının genel hükümleri olarak 31 Aralık 2017 tarihinde %95’i tamamlanmış binalar için geçerlidir. Bunlar için 31 Ekim 2018 tarihine kadar müracaat etmek ve 31 Aralık 2018’e kadar oluşacak bedeli yatırmak şartıyla yapı kayıt belgesi düzenlenmektedir. Yapı kayıt belgesine müracaatlar e-devlet üzerinden vatandaşlar kendi beyanlarıyla müracaat yapmaktadır. Müracaatlar yapılırken de konutlarda yapının metre karesi arsa metre karesinin bedellerinin çarpımının %3’ü, ticari alanlarda ise %5’i ile çarpılarak elde edilen bedel, yapı kayıt belgesi almak için ödenecek bedeldir.” dedi.

7143 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamında Sigorta Prim Affı hakkında bilgi veren SGK İl Müdür Yardımcısı Ramazan Elma ise “SGK alacaklarının yapılandırılmasını içeren 7143 sayılı Kanun, 18 Mayıs 2018 tarih 30425 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Şuan Kurumumuz tarafında başvurularak kabul edilmektedir. Başvuru yapan sigortalılarımızın veya vatandaşlarımızın işlemleri, oluşturduğumuz özel başvuru birimleriyle servisler arasında herhangi bir dolaşmaya gerek kalmadan konusunda uzman personel tarafından çözüme kavuşturulmaktadır.” dedi.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER