Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan Kahramanmaraş Halk Sağlığı Müdürlüğü, Genel Müdürlüğümüz faaliyet alanı içerisinde yer alan içmesularının kalitesi ve temizliğini kontrol etmek için resmi gazetede yayımlanan 25730 sayılı “İnsani tüketim amaçlı sular hakkındaki yönetmelik” gereğince belli aralıklarla numuneler alıp analizler alarak kontrol etmektedirler. Ayrıca, Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (KASKİ) olarak da su analizlerini kontrol etmekteyiz.

 

KASKİ Genel Müdürlüğümüz vatandaşlarımıza kesintisiz ve kaliteli içmesuyu vermeyi kendine prensip edinmiş olup, kurulduğu günden bugüne kadar bu doğrultuda çalışmalarını devam ettirmektedir. Genel Müdürlüğümüzce Kahramanmaraş genelinde vatandaşlarımızın kullanımına verilen içmesularında; Aralık ayında gerek halk sağlığı tarafından yapılan 55 adet analizde, gerekse Kurumumuz Su Kalite Kontrol Şube müdürlüğü tarafından Günlük 20 ayrı noktadan 60 adet İçme suyu numunesi alınarak yapılan analizler neticesinde herhangi bir uygunsuzluğa rastlanmamıştır.

185 Şikâyet hattımıza gelen 25 adet farklı adresten gelen şikâyete de değerlendirilerek numune ve klor takibi yapılmıştır. Yine herhangi bir uygunsuzluğa rastlanılmamıştır.
Son günlerde bazı art niyetli kişiler tarafından ortaya atılan içme suyunun kirli olduğuyla ilgili iddialar tamamen asılsız ve mesnetsiz olup, bu tür iddialara vatandaşlarımızca itibar edilmemesi, şebekemize bağlı içme suyunun güvenle tüketmeleri konusunda sakınca olmadığının bilinmesi hususunu,
Kamuoyuna önemle arz ederiz…

 

KASKİ’DEN ENGELLİLERE MÜJDE

Kuruluşundan itibaren çalışmalarına vatandaş odaklı olarak devam eden KASKİ Genel Müdürlüğü çalışmalarını sürdürüyor.

 

Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Mustafa ALTUNOK, indirimli su tarifesi ile birtakım açıklamalarda bulundu.

 

Engelli Vatandaşlarımız suyu % 50 indirimle kullanabilirler

ALTUNOK yaptığı açıklamada; ‘’Daha önce indirimli su tarifesinden faydalanacak sınıfa giren vatandaşlarımızın herhangi bir sosyal güvencesi olmamasını istiyorduk ve çocuklarının engellilik durumu dikkate alınmıyordu.Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Fatih Mehmet ERKOÇ’un talimatlarıyla düzenlediğimiz yeni yönetmeliklebu durum ortadan kalktı. Harp ve vazife malulleri, şehit ailesi, gazilerimiz, gazi dul eşleri, 65 yaş muhtaç aylığı alanlar ve devlet sporcu şeref aylığı bağlananların, bağlı bulundukları sosyal güvenlik kurumunca verilmiş olan kimlikleri ibraz etmek kaydı ile sadece ikamet ettikleri ve müstakil sayaç takılı olan meskenleri için kullandıkları su ve atıksu bedeline %50 indirim uyguluyoruz. Özürlülük oranı sürekli % 40 ve üzerinde olanlar, bakım aylığı alanlar, özürlü çocuğu olanlar(sürekli %40 ve üzeri özürlüler) dul maaşı alanlar sadece ikamet ettikleri mesken için abone adına çıkarılmak kaydı ile(reşit olmayan çocukların aboneleri velisi adına) % 50 indirimden faydalanacaklar’’ dedi.

 

1189 abone, indirimli su tarifesinden faydalanıyor

ALTUNOK konuşmasının devamında,’’İndirimli tarifeden faydalanan abone sayımız bugün itibarıyla 1189’dur. Yapılan yeni değişiklikle bu sayı artacaktır. Vatandaşlarımız gerekli şartları taşıyıp, Genel Müdürlüğümüze başvurmaları durumunda indirimli su tarifesinden faydalanabilirler’’diye konuştu.