Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı Kemal Karaküçük, 2015 yılını TRT Habere değerlendirdi. Başkan Karaküçük: “2016 yılında Kahramanmaraş’ta Tekstil yatırım projelerinin yeni OSB ile birlikte daha da ileriye gideceğini düşünüyoruz” dedi.

 

Karaküçük TRT Habere yaptığı açıklamada, 2015 yılının değerlendirmesini ve 2016 yılından beklentilerini aktardı. 2015 yılında Kahramanmaraş’ın ana sektörü olan Tekstilin büyümeye devam ettiğini belirten Karaküçük: “Ana sektörümüz olan Tekstil de, 2015 yılında 540 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Aynı dönemde ise bu ihracatları 115 ülkeye gerçekleştirdik. Kahramanmaraş’ta 130 bin kişilik istihdam ile Tekstil sektörüne 2016 yılında da devam edecektir. 2016 yılında Kahramanmaraş’ta Tekstil yatırım projelerinin yeni Organize Sanayi bölgemiz de birlikte daha da ileriye gideceğini düşünüyoruz. Hem istihdama hem de ihracata bunun olumlu bir şekilde yansıyacağını düşünüyoruz” dedi.

ORTADOĞU VE RUSYA

“Ortadoğu’daki barış ve Rusya’daki krizin çözülmesi ile Kahramanmaraş’ın ve Türkiye’nin Tekstil ihracatının umut vaat ettiğini söyleyebiliriz” diyen Başkan Karaküçük: “Kahramanmaraş’ın ihracat yaptığı 115 ülke içerisinde Tekstil ihracatında birinci ülke İtalya. İtalya modanın merkezi konumunda.Yoğunlukla Avrupa ülkelerine ihracatımız var. Türk ve Kahramanmaraş Tekstili,son teknoloji ile yapılmış modernize yatırımlar ile üretimleriniAvrupa’da kalite anlayışı yüksek olan ülkelere ihracat yapıyor.Katma değerli ve fantezi üretim yapan Kahramanmaraş,İtalya Almanya İspanya birçok değişik Avrupa ülkelerine ihracat yapıyor. Bunların da artarak devam edeceğini umut ediyorum” şeklinde konuştu.

RUSYA İLE DİREK İHRACAT ÇOK AZ, DOLAYLI İHRACAT ÇOK FAZLA

Kahramanmaraş’ın Rusya ile direk ihracatı olmadığını belirten Karaküçük şöyle konuştu: “Kahramanmaraş Rusya direk ihracatı olmayan bir şehir. Toplam ihracat içerisinde Rusya’ya ihracatımızın oranı yüzde 1,5. Ama Rusya’ya dolaylı olarak ihracat çok fazla. Kahramanmaraş’ın Tekstil üretiminde Konfeksiyon ve kumaşta satış yaptığımız müşterilerimizin dolaylı olarak Rusya’yla pazarı var. Bununla birlikte bavul ticareti yoluyla giden ciddi bir Tekstil ürünü var. Bunlar resmi olan rakamlar ve Kahramanmaraş’tan direk yapılmadığı için ihracat rakamlarını yansımıyor. Tabi ki Rusya pazarı önemli bir Pazar.İnşallah bir an önce barış ortamı sağlanır inşallah ihracatımız daha da gelişerek artacağını düşünüyorum. Tekstil yine devam eden büyüme ivmesini aynı oranda devam ettiriyor”

2016 YILINDAN UMUTLUYUZ

2016 yılından umutlu olduğunu belirten Başkan Karaküçük son olarak şunlar dile getirdi: “

2016 yılı ile alakalı umutluyuz. Döviz kurlarındaki artış,bununla birlikte 2015 yılında iç Siyasette yaşanan seçimler, şuanda bitti. Türkiye’nin önünde temiz güzel bir sayfa açıldı.Seçimlerim gitmesi istikrarortamının gelmesiyle sanayici ve iş dünyası daha rahat bir şekilde önünü görecek.Yeni yatırımlar 2016 yılında da devam edecek. Bu yatırımların hepsi Türkiye katma değer olarak önümüzdeki günlerde yıllarda döneceğini inanıyorum”