Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Devlet Su İşleri Müdürlüğü’nün yatırımlarıylaKahramanmaraş’ta 364 milyon değerinde 8 tesisin temeli atıldı.

DSİ Kahramanmaraş 20. Bölge Müdürü Mevlüt Aydın, DSİ olarak yatırımlara hızla devam ettiklerini belirtti. Aydın, “Bugün burada 8 adet tesisin temel atma merasimini gerçekleştiriyoruz. Bu tesisler Adatepe Barajı’nın 1. Kısım sulama inşaatı, Kumarlı göletinin sulaması, Andırın Çığşar Göleti, Çağlayancerit Düzbağ göleti, KahramanmaraşTevekkeli taşkın koruma, Afşin taşkın koruma, Dulkadiroğlu Güzelyurt Mahallesi taşkın koruma ve Çağlayancerit Helete Mahallesi taşkın koruma tesislerinin temelini atıyoruz. Temeli atılan 8 tesisin 2’si sulama, 2 adeti gölet ve sulama tesisi ve 4 adeti taşkın koruma tesisidir. 364 milyon TL’ye mal olacak bu tesislerle 70 bin 280 dekar arazi sulamaya açılmış olacak, 1 ilçe 7 mahalle taşkınlardan korunacaktır” dedi.

 

Aydın, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Ülkemizin yağış rejimi düzenli değildir. Sanayiye, tarıma ve içme suyu temin edebilmek için su kaynaklarımızı depolamamız gerekmektedir. Bu sebeple temelini atacağımız bu tesis şehrimiz ve ülkemiz için hayati önem arz etmektedir.”

Taş üstüne taş koymayanların hizmetleri anlamayacaklarını belirten AK Parti Grup Başkanvekili ve Kahramanmaraş MilletvekiliMahir Ünal ise, “Uzunca zamandan beri buraya gelmeyi istiyordum 2013’ten beri fakat bir türlü nasip olmadı ama şimdi gelip bu dağ gibi eseri gördüğümde, inanın büyük bir gurur duydum. Bu gururu hayatı boyunca taş üstüne taş koymamışların anlamasını bekleyemeyiz. Dikili bir ağacı olmayanların ve bütün işleri konuşmak olanların bu hizmetleri anlamasını bekleyemeyiz. Recep Tayyip Erdoğan’ı anlamalarını hiç bekleyemeyiz. Bu hizmet erlerini, bu AK Parti’nin bu milletin içinden çıkmış ve işi gücü bu millete hizmetkarlık olan insanlarını anlamasını bekleyemeyiz. Bakın, 2002’den bugün bir yerde daha zikrettim, devlet yatırım yapamazdı, devlet yatırım bütçesinden ne sağlığa, ne eğitime, ne ulaştırmaya, ne su işlerine, yatırım yapacak miktarı bulamaz 500 milyonda bulmak için kapı kapı gezer maalesef IMF’nin Türkiye raportörlerinin çantasının peşinde gezen bir Türkiye vardı. Yani bir IMF raportörü Türkiye’ye geldiği zaman, bütün gazeteleronun günlük görüşmelerini haber yapar başbakanın konuşmalarından önce bu raportörün konuşmaları medyada gündem olurdu. Niye biliyor musunuz? Çünkü biz ekonomik olarak son derece zayıf bir ülkeydik. Siyaset kurumu güçlü değildi. Siyaset kurumu vesayet altındaydı. Şimdi diyorlar ki, siyaseti bulaştırmayın, bu işlere siyaseti bulaştırmayın, bir şey olduğunda tek söyledikleri siyaseti bulaştırmayın. Çünkü siyaseti bulaşık bir şey olarak görüyorlar. Kim görüyor bunu, bu milletin yönetme, karar verme hakkını milletten çalmak isteyen, milletin iradesini, karar verme hakkını elinden almak isteyen bir avuç elitist bunu söylüyor” diye konuştu.

 

Siyasetin milletin sandıkta iradesinin tecelli etmesi olduğunu belirten Ünal, “Eğer milletin iradesi bir yere yansımıyorsa, orası karanlıktır. Eğer bir karar, millete dayanarak, millete yaslanarak verilmiyorsa, o karar meşru değildir. O yüzden yıllarca siyaseti pis, bulaşık bir iş olarak gösterdiler. Peki ne yaptılar? Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bütçesinin yüzde 44’ü nereye gidiyordu biliyor musunuz? Faiz giderlerine gidiyordu. Bütçenin yüzde 44’ü faize gidiyordu. Kalan yüzde 42 – 43’ü de maaşlara gidiyordu. Personel giderlerine kalan paralarla da zaten yatarım yapılmıyordu. Millet hastane kapılarında, öğrenciler okullarda, öğretmen zaten bulunmaz, biz iktidara gelene kadar cumhuriyet tarihi boyunca 360 bin tane öğretmen atanmıştı biz 13 yılda 520 bin tane öğretmen atadık. Kaynağı nereden bulduk, sağlık hizmetlerinde kaynağı nereden bulduk? Bakın buranın 94’te yapıldı ihalesi 95’te başladı. Niye bitiremediler de 2013’te biz bitirdik. 3 kilometrelik Bolu tünelini 20 yıl bitiremediler. Biz Bolu tüneli uzunluğunda veBolu tünelinden 3 kat fazla olan tünelleri 10 kilometrelik tüneli 2 yılda bitirdik. Nasıl bitirdik, tek bir şey söyleyeyim. Milletin her kuruşuna sahip çıktık. Devletin bütçesinde faize ayrılan yüzde 44 payı yüzde 11’e düşürdük. Devletin kasasında ne kadar paramız kaldı, 1 trilyon 200 bin para kaldı. Nereye gidecekti bu para, faiz lobisine. Milletin iradesini çalan, milletin siyaset yapma haklarını pis ve bulaşık görenlerin cebine gidecekti” ifadelerini kullandı.

Milli toprakların suya kavuşmasının tarihi bir an olduğunu belirten KahramanmaraşBüyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç da tarihi bir gün yaşandığını söyledi. Erkoç, “Bu bölge bizim kadim medeniyetimizin en önemli bölgelerinden biridir. Türk tarihine ismini koymuş şehirlerimiz var burada. Bu kurak toprakların suyla buluşması yüzyıllardan bu yana burada yaşayan insanların hayali olmuştur. Son yıllarda Türkiye’nin her yerini DSİ Müdürlüğü şantiyeye çevirdi. Kahramanmaraş’a yapılan kanal ve göletlerleKahramanmaraş’ımızın toprakları suya kavuşacak” dedi.