Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Karaküçük, Kahramanmaraş’ın Türkiye’ye göre bireysel, ticari ve kurumsal kredianlamında daha yüksek bir kullanım oranı olduğunu bunun da yatırıma kullanıldığını söyledi.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası 2015 yılının 32’inci son meclisini gerçekleştirdi. 2015 yılının değerlendirmesi ve 2016 yılından beklentilerin konuşulduğu toplantının açılışını yapan Meclis Başkanı Hanifi Öksüz, “Eğer bizler kendi şirketlerimizi çok başarılı bir şekilde yürütürsek, zaten ülkenin ekonomisi de buna bağlı olarak daha ileri seviyeye gider. Vergi veren şirketler arttıkça, şirketlerin istihdamı arttıkça Türkiye daha zengin bir ülke haline gelecek. Devletin yapacağı işlerde hizmetler de, daha kolaylaşacak. Her zaman öncelikle eleştiriye kendimizden başlamak gerek diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

 

2015’in Türkiye için hareketli bir yıl olduğunu ifade eden Karaküçük, “Gerek dış politika gerekse iç politikada. Çok heyecanlı ve seçimlerin yaşandığı hareketliliğin olduğu bir yıldı. Ekonomik anlamda dünyada ve Türkiye’de değişimler oldu. 2 bu yanaFed’in faiz attıracağım deyip ertelediği artırım bu yılın sonunda gerçekleşti. 2008 dünya krizinden bu yana sürekli FED’in faiz düşürdüğü gözlemlenirken yaklaşık 10 yıldan bu yana faiz artırmayan politikasını değiştirip faiz arttırdı” dedi.

PARANIN UCUZ OLDUĞU DÖNEM KAPANDI

FED’in faiz artırımı ile birlikte paranın ucuz olduğu dönemin kapandığını belirten Karaküçük, şöyle devam etti:

“2016 yılı ve sonrasında paranın bu kadar ucuz olduğu dönem yavaş yavaş kapanmış olacak. Dünyada Türkiye’de ve Kahramanmaraş’ta paranın ucuz olduğu dönemde ciddi, anlamda borçlanma yaşanmış. Hem tüketim meyilli hem yatırım meyilline baktığımızda,Kahramanmaraş’ta kullanılan bireysel, ticari ve kurumsal kredilere göre Türkiyeortalamasında kullanılan ticari ve kurumsal kredileri göre daha yüksek. Kahramanmaraşkullandığı krediye üretime ve yatırma kullanıyor. Sadece tüketim harcamaları konusunda ileri noktada değiliz. Ancak çıkan rakamları şunu gösteriyor ki maalesefKahramanmaraş’ın Türkiye ortalamasına göre mevduat ve tasarruf miktarı düşük. Tasarruf miktarına göre de ciddi anlamda bir borçlanma var. Son 5 yılda mevduatımızı tasarrufumuz 2 kat arttırmışız, ama krediler 4 kat artmış. Tasarrufumuzun, öz kaynağımızın iki katı kadar borçlanmışız. Bu da borç yükü olan hem Türkiye’nin hemKahramanmaraş’ın özel sektörün önümüzdeki dönemde daha dikkatli olması gerektiğini gösteriyor. Çünkü borçlanılan rakama baktığınız zaman oransal olarak da döviz cinsinden borçlanma görüyoruz. Bu da FED’in faiz artırımı ile birlikte eşittir kur riskini ve kur farkını getirecektir. Bunu da hep birlikte değerlendirmemiz gerekiyor. 2016 yılı ile birlikte başlayan dönemde daha dikkatli olmamız gerekir. Dünya Konjonktürü içinde bulunduğumuz Ortadoğu coğrafyası ekonomik hem de siyasi olarak hareketli. Son yıllarda ciddi bir hareket kazandı. Biz de bu anlamda bunları çok daha doğru değerlendirmemiz gerektiğini düşünüyorum.”

KAHRAMANMARAŞ EKONOMİK VERİLERİ

Kahramanmaraş’ta açılan şirketlerin, Ocak-Kasım dönemleri itibariyle 2015 yılında bir önceki döneme göre yüzde 8,9 gerileme kaydetttiğini, kapanan şirketlerin de aynı dönemde yüzde 35 oranında azaldığını, 2015 yılında 1001 şirketin tescil, 253 şirketin tasfiye olduğunu ifade eden Karaküçük şu bilgileri verdi:

“Yatırım teşvikleri belgeleri, Ocak-Ekim dönemleri itibariyle 2015 yılında bir önceki döneme göre yüzde 7,6 artışla 69 adede yükselmiş, yatırım tutarı bakımından ise 1,3 milyar TL’den 466 milyona gerilemiştir. Kahramanmaraş’ın ihracatı, 2014 yılında 2015’e aylık ortalama 73,1 milyon dolardan 65,3 milyona gerileyerek yüzde 11 değer kaybetmiş, Ocak-Kasım dönemleri itibariyle, 809 milyon dolardan 718 milyona düşmüştür. Kahramanmaraş’ınihracat yaptığı ülke sayısı 115’e ulaşmıştır. İhracatımızda İtalya 218 milyon dolar ve yüzde 30 pay ile ilk sırayı alırken Mısır ve Almanya onu takip etmektedir. Siyasi gerginlik yaşanan Rusya ise şehrimiz ihracatında 2014’te 13 milyon, 2015’te 10 milyon dolar ile yaklaşık yüzde 1,5 paya sahiptir. İstihdam son bir yıllık dönemde yaklaşık yüzde 5 artışla 131 bin kişiye ulaştı.”