TEMA Vakfının 2016 yılının ikinci Bölgesel Gönüllü Toplantısı Gaziantep Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde, 18 ilden 330 gönüllümüzün katılımıyla gerçekleştirildi.

 

Gaziantep İl Temsilciliğinin ev sahipliğinde, TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, Genel Müdürü Doç. Dr. Barış Karapınar ve Yönetim Kurulu Üyesi Canan Barut’un katılımıyla gerçekleşen; il protokolünün de katılım gösterdiği toplantıda Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Diyarbakır, Mardin, Adana, Kilis, Bingöl, Kahramanmaraş, Osmaniye, Karaman, Mersin, Kayseri, Hatay, Malatya, Sivas, Aksaray ve Niğde illerinden İl Temsilcilerimiz, İlçe Sorumlularımız, Genç TEMA’larımız, gönüllülerimiz ve Genel Merkez çalışanları olmak üzere 330 kişi bir araya geldi.

 

Toplantı Saha ve Gönüllülük Bölüm Başkanı Başak Yalvaç Özçağdaş’ın ve Gaziantep İl Temsilcisi Muharrem Katıoğlu’nun hoş geldiniz konuşması ile başladı.

 

Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, TEMA gönüllülerine TEMA Vakfı örgütlenme hedefleri ve öncelikleriyle ilgili, Genel Müdürü Doç. Dr. Barış Karapınar ise TEMA Vakfı 2015-2016 faaliyetleriyle ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

 

TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç yaptığı konuşmada doğal varlıkları koruma mücadelesinde gönüllülerin çok önemli rol oynadığına dikkat çekti.

 

İngiltere merkezli Charities Aid Foundation tarafından yayımlanan Dünya Bağışçılık Endeksi’ne göre “gönüllülük için harcanan zaman” ölçüldüğünde Türkiye’nin 135 ülke arasında 132’nci sırada yer aldığını hatırlatan Deniz Ataç şunları söyledi“TEMA Vakfı 2014 yılında 46 bin gönüllü kazanarak kendi rekorunu kırmıştı. 2015’te bu rekoru bir kez daha kırdık ve 56 bini aşkın yeni gönüllü aramıza katıldı. Gönüllülükte Türkiye dünya sıralamasında sonlarda yer alırken böyle bir başarı elde etmemiz Türkiye’de sivil toplumun güçlenmesi açısından da değerli bir kazanımdır. Sivil toplum gücünü gönüllülerden alır. Herkesi gönlüne en yakın sivil toplum kuruluşuna gönüllü olmaya davet ediyorum”dedi

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye İletişim Koordinatörü Dr. Faik Uyanık ve TEMA Vakfı Genel Müdürü Doç. Dr. Barış Karapınar’ın konuşmacı olduğu “Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve Gönüllülük” konulu panel gerçekleştirildi.

 

Toplantı, gönüllü forumunun ardından tarihi ve kültürel mekanların gezildiği şehir gezisi ile sona erdi.

 

Kahramanmaraş Tema il temsilcisi Abdurrahman Akbolat,Pazarcık ilçe sorumlusu Abdurrahman Akbaba,Göksun ilçe sorumlusu Fatih Kıraç, Afşin ve Elbistan’tan gönüllüler ile Genç Tema’lar katıldı.

 

TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Deniz Ataç Ev sahipliğini üstlenen Gaziantep İl Temsilciliğine,İl Temsilcisi Muharrem Katıoğlu başta olmak üzere emeği geçen tüm gönüllülere,İlçe Sorumluluklarına,Genç TEMA’lara gösterdikleri harika ev sahipliği ile 18 ilden katılan konuk katılımcılara ilgilerinden dolayı teşekkür etti.