Kahramanmaraş’ta İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla program düzenlendi.

İMKB Süleyman Demirel Fen Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından Mehmet Akif ErsoyKültür Merkezi’nde düzenlenen programda, Mehmet Akif Ersoy’la ilgili belgesel sunumu yer aldı, öğrenciler tarafından hazırlanan skeçlerle İstiklal Marşı’nın kabulü canlandırıldı.

İMKB Süleyman Demirel Fen Lisesi Okul Müdürü Eyup Kurt, yaptığı konuşmada, İstiklal Marşı’nın milletçe bir ağızdan haykırdıkça, birlik ve beraberliğin pekişmekte olduğunu söyledi.

Milli marşa duyulan saygının, millete ve devlete duyulan saygı olduğunu vurgulayan Kurt, “Onun hep bir ağızdan söylenişi, egemenliğimizin birlikte haykırılmasıdır. Yüreğimizde uyandırdığı heyecan, milli şuurumuzun ve inancımızın ta kendisidir. ‘Değerler Eğitim’ adıyla okullarımızda uygulanan projede, model ve kaynak olarak Aki’in Safahatı’ndan veSafahat’ın erdemlerle donanmış kahramanı, ideal Türk genci Asım’ın karakterinden istifade edilmelidir” diye konuştu.

Okulun Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Yusuf Kenan Erdoğan ise Mehmet Akif Ersoy’u modern zamanların Ahmet Yesevi’sine benzetti.

Akif’in Türk gençlerinin örnek alması gereken model bir insan olduğuna dikkati çeken Erdoğan, onun millet ve İslam mücadeleleri Türk gençlerine örnek olması gerektiğini belirterek, “Türk-İslam sentezinde ifadesini bulan, millet ve İslam ülküsünü şahsında bütünleştiren Akif, yüce bir ahlak kahramanı, soylu bir karakter anıtıdır” dedi.

Erdoğan, Akif’in unutulmaması gerektiğini, vatansever insanları unutmanın onlara yapılan en büyük haksızlık olduğunu sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından, Ayşenur Gözel “Müslümanlık Nerede” adlı şiirini seslendirdi. “Akif, İstiklal Marşı’nı Yazıyor” adlı piyesi oynayan öğrenciler katılımcılar tarafından beğeniyle izlendi.

İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü nedeniyle düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Programa, Vali Mustafa Hakan Güvençer, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Garnizon Komutanı Kurmay Albay Kerim Acar, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Kemal Yalçın, Onikişubat Kaymakamı Mustafa Anteplioğlu, Dulkadiroğlu Kaymakamı Mehmet Türköz, İl Jandarma Komutanı Albay Coşkun Doğan, İl Emniyet Müdürü Servet Yılmaz, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Dulkadiroğlu Belediye BaşkanıNecati Okay ile vali yardımcıları, dair müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve diğer ilgililer katıldı.