Prof Dr. Ahmet Eyicil de AK Parti Saflarında

Son zamanlarda,’ Yakın Çağda Kahramanmaraş’ın Siyasi Tarihi’ üzerine yaptığı akademik araştırmalar ile sık sık gündeme gelen Prof Dr. Ahmet Eyicil bugün Sular Otel’de bir basın toplantısı düzenleyerek AK Parti’den 25. Dönem Milletvekili Aday Adayı olduğunu açıkladı.

 

Kahramanmaraş’ın yetiştirdiği bir evladı olarak Ak Parti saflarında, 25. Dönem Milletvekili Aday Adayı olarak çalışmaya karar verdiğini ifade eden Araştırmacı Tarihçi Prof Dr. Ahmet Eyicil,2002 yılında Necmettin Erbakan’ın ısrarı ile Saadet Partisi’nden Milletvekili Adayı olarak siyaset meydanına çıktığını ve dünya görüşünü yansıtan bir parti olan AK Parti ile siyasete devam etmek istediğini söyledi.  Hayatı boyunca  halka hizmet için bir çok Sivil Toplum Kuruluşu’nda görev yaptığını dile getiren AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Aday Adayı Prof. Dr. Ahmet Eyicil, “Huzur Derneği’ni kurdum ve başkanlığını yaptım. ‘Osmanlının Son Dönemlerinde Ermeni Siyaseti’ üzerine akademik araştırmalar yaptım. Türkiye’de bu güne kadar yazılmadı. Bu günden sonra da yazılmasına hiç ihtimal vermiyorum. 1842’den 1923 yılına kadar Maraş ile ilgili bütün Osmanlı arşivlerini taradım. Benim bu eserim, Maraş’ın kimliğini, sosyal yapısını, Maraş’ın aşağı yukarı 150 yıllık trajedisini belgelerle anlatan bilimsel bir araştırmadır. Bizden öncekiler yazamadı. Allah bize nasip eyledi. Ben Yakın Çağ’da Siyasi Tarihe önem verdim. Siyasi Tarih kitabım var” dedi.

 

Eyicil: Paralel yapı Cumhuriyetten Önce  de Vardı

Yaptığı basın açıklamasında; Türkiye’nin gündemini en çok meşgul eden konulardan biri olan Paralel Yapı’ya değinen Dr. Ahmet Eyicil, ‘Paralel Yapı’nın tarih sahnesindeki yerini anlattı. Böyle oluşumların, tarih boyunca Türk Devletlerinin başına bela olduğunu kaydeden Eyicil, şöyle konuştu: “Türkiye’de siyaset adamı, özellikle İttihat ve Terakki’nin kurucularından, görünmez liderlerinden, Dr. Nazım Bey’i yazdım. Dr. Nazım Bey’in kurduğu bu teşkilat Osmanlı Devleti’ne paralel bir teşkilat. Bu gün de ‘paralel’ diyoruz. ‘Paralel Yapı’ diyoruz. Dr. Nazım Bey’i anlattığım bu eserimde bir ‘Paralel Yapı’ olan İttihat ve Terakki Teşkilatı’nın Osmanlı Devletini nasıl ortadan kaldırdıklarını tüm ayrıntıları ile anlattım. Her dönem de olmuştur. Paralel Yapı, Selçuklu Devleti’nde de vardı, Osmanlı Devleti’nde de vardı. Bizde de var. Osmanlı’da Şerif Hüseyin’i karşımıza çıkarıp Paralel Yapı olarak kullanmadılar mı? Cumhuriyetin ilk yıllarında da bunu kullandılar. Her zaman kullandılar. Şimdi de kullanıyorlar. Paralel Yapı’nın arkasında öncelikle Siyonizm var. Siyonizmin kontrol ettiği Amerika  var. Siyonizmin sermayesini kullanmak isteyen İngiltere var. Ancak Paralel Yapı, henüz İngiltere’nin referansı olabilecek seviyeye ulaşmamıştır. “

“2023 Türkiye için Milattır”

AK Partinin neredeyse sloganı haline gelen “Yeni Türkiye, Yeni Güç, Hedef 2023” söylemine açıklık getiren Prof. Dr. Eyicil,konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yeni güç demek, halkın değerlerine inanan kadroların, AK Parti saflarında milleti temsilen yönetmesi demektir. 2023, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı oluyor. Dolayısı ile her devlet, 100 yıllarını birer milat olarak kabul eder ve kendisine göre bir hedef bir zirve akdeder.  Bunun için biz, 100. yılımızda; bağımsız, ekonomik olarak kendi ayakları üstünde durabilecek ve kendi değerlerini yasalarla koruma altına almış bir dönemi kastediyoruz. “

 

Eyicil: Başkanlık sistemi, İnsan Merkezli Modeldir

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başkanlık Sistemi vurgusuna değinen AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Aday Adayı Prof Dr. Ahmet Eyicil, Başkanlık Sistemini, merkezden dışarıya doğru yönetim olarak tanımlayarak; “Bugün; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘400 milletvekili verin Başkanlık sistemini kuralım’ diye bir beyanatı var. Başkanlık sistemi, en güzel model insandır. İnsan merkezli modeldir.  Bir vücutta iki kafa varsa çalışmaz. Kol çalışıp, gövde çalışmazsa bu iş olmaz. Eğer merkez çalışmıyorsa; kol ve ayaklar da çalışmaz. Biz bunları yaşadık. Osmanlı Dönemi’nde tam bir ‘Başkanlık Sistemi’ vardı. Bugün, tüm dünyanın dört gözle yakından takip ettiği Amerika Birleşik Devletleri’nde ‘Başkanlık Sistemi’ var. Neden bizde olmasın. Bugün, dünyayı idare eden İngiltere’nin başında Kraliçe var. Tam bir ‘Başkanlık Sistemi’ var. Yani biz niye buna muhalefet edelim. Anlamakta güçlük çekiyorum” diye konuştu. Eyicil, kendi politikasının, merkezden dışarıya doğru kaymak olduğunu aktararak, insan benzetmesinde bulundu: “İnsanda da bu vardır. Şimdi bağımsızlık uğruna dışarıdan merkeze doğru yönetmeye çalışıyorlar. Dışarıdan merkeze doğru yönetmek elin beyni yönetmesi demektir. Dolayısı ile benim anlayışım Kahramanmaraş için de geçerlidir. Ülkemiz için de geçerlidir. Merkezden dışa doğru hareket etmek esastır. Suya taş attığınızda dalga merkezden dışa doğru gider. Ama merkeze güvenemeyenler, akla güvenemeyenler dışarıdan yönetmeye çalışıyorlar.”

 

“Vekil, Halkın Aslı Değil; Temsilcisidir!”

Amacının, hak ve adalet esasına dayanarak, hakkın yanında yer almak olduğunu kaydeden AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Aday Adayı Prof. Dr. Ahmet Eyicil, hak aşığı biri olduğunu belirterek;“Bu amaç doğrultusunda şehrimin, devletimin maddi ve manevi kalkınmasına katkıda bulunmaktır. Biz, kardeşiz. Hepimizi yaratan Allah’tır. Fikri zikri ne olursa olsun isterse inançsız biri olsun bizi yaratan tek olduğu için hepimiz kardeşiz. Benim politikamda birlik, beraberlik, ortak çıkar ve dayanışma esastır. Büyük devletler ortak çıkarları doğrultusunda hareket etmişler ve ayakta kalmışlardır. Bizim de devlet ve millet olarak ortak çıkarlarımız doğrultusunda hareket etmemiz gerekmektedir. Benim anlayışımda insanlara zarar veren içki kumar, alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmaktır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) buyuruyor ki; Haksız yere adam öldürmeyin. Haksız yere başkasının malını yemeyin. ‘Zina yapmayın’ diyor. Son hutbesinde bunu söylüyor. Biz de onun ümmeti olarak bu politikayı devam ettireceğiz” şeklinde konuştu. Eyicil, Gazetecilerin nasıl bir milletvekili, olmak istiyorsun sorusuna ise şöyle cevap verdi: “Halka üstün bakmayan, onunla beraber yaşayan, halkın ekonomik ve sosyal sorunlarıyla meşgul olan bir milletvekili olmayı hedefliyorum. Benim anlayışımda asıl olan vekil değil halktır. Vekil, halkın aslı değil; temsilcisidir. Söz sahibi halktır. Bizim, onların vekili olduğumuz düşüncesini unutmamaya çalışacağım. Madem ki asıl olan halktır. O zaman halkın değerlerini yaşamak gerekiyor. “

 

Eyicil: Kahramanmaraş’ın Sevdalısıyım

Kahraman kentimizin yetiştirdiği bir fert olarak şehrini çok sevdiğini ve sevdalısı olduğunu söyleyen AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Aday Adayı Prof Dr. Ahmet Eyicilkonuşmasını şöyle tamamladı: “Kahramanmaraş’ın her ferdi benim kardeşimdir. Benim için yoldaştır. Bunun için de Yakın Çağ’da Kahramanmaraş’ı yazdım. Söylediğim her sözün altında belge var. Akademik bir çalışmadır. 1842’den 1928’e kadar hatta 1978 olaylarını yazmak bize nasip oldu. Bu gün 1978 olaylarını yazmaya cesaret edemeyen arkadaşlar var. Ben bu konuda Türkiye genelinde olumlu ve olumsuz eleştiriler aldım. Bu eleştirilerden sadece akademik olanlara cevap verdim onun dışındakileri dikkate almadım. Yine insan ilişkileri üzerine de bir kitap yazdım. Türkiye’de ortaöğretim kurumlarında okutulmaktadır.”

 

Ahmet Eyicil Kimdir?

01.01.1953’te Kahramanmaraş’ta doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Kahramanmaraş’ta tamamladıktan sonra 1974 yılında Kahramanmaraş Eğitim Enstitüsüne başladı ve 1976’da buradan mezun oldu. 1977 yılında Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Yönetimi Teftiş ve Planlama Bölümüne başlayarak 1979’da buradan mezun oldu. Aynı sene bu programın yüksek lisansına başladı ve 1982’de yüksek lisansını tamamlayarak 1984 – 1989 arası Mili Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Dairesi Başkanlığı’nda Şube Müdürü olarak çalıştı. 1986 yılında Ankara Üniversitesi Türk İnkılâp Tarihi Enstitüsü’nde doktoraya başlayadı.1989’da bu programı tamamladı. Aynı yıl Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nda kurul uzmanı olarak çalıştı. 1989 – 1993 arası Ankara’da Polis Akademisi Başkanlığı’nda Yardımcı Doçent olarak hizmet etti. Aynı akademide Sosyal Bilimler Anabilim Dalı Başkanlığını ve disiplin kurulu başkanlığını yürüttü. 1993’te K.S.Ü. Fen – Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde görevine başlayan Ahmet EYİCİL, 2000 yılında Doçent, 2007 yılında da Profesör oldu. Bu bölümde 1993-2011 yılları arasında Bölüm Başkanlığı yaptı. Halen tarih bölümünde Yakınçağ Ana Bilim Dalı Başkanlığı’nı yürüten Ahmet Eyicil evli ve 5 çocuk sahibidir.

DSCF1294 DSCF1295 DSCF1290