Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Kent Meydanı’nda yapılan menfezdeki tonoz güçlendirme çalışmalarını yerinde inceledi.

Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nce Kent Meydanı’nda yapılan menfezde tonoz güçlendirme çalışmalarını yerinde inceleyen Başkan Erkoç, yapılmakta olan çalışmaları hakkında bilgiler aldı.

YENİ BİR TRAFİK DÜZENLEMESİ
Başkan Erkoç, bölgede yeni bir trafik düzenlemesi yapacaklarını ifade ederek: “Trabzon Caddesi ile Ulucamii arasında yeni bir trafik düzenlemesi yapacağız. Hem yaya trafiğini hem de araç trafiğini değiştiriyoruz. Bundan dolayı da bu meydanda çalışmamız gerekiyordu. Çünkü burada tonoz çalışmalarında menfezin baş ve son kısımlarında sağlamlaştırma çalışmaları yapılmış sadece orta kısım kalmıştı. 40-50 yıl önce yapılan bu menfezde geçen sene şiddetli yağışlardan dolayı meydana gelen sel burada tehlike arz etmeye başlamıştı.

Menfezin kolon ve kirişlerinde çökme tehlikesi olabileceğini düşünen mühendis arkadaşlarımız, hem bu bölgedeki çürümüş menfezi sağlamlaştırma hem de bu bölgeye yapacağımız trafik düzenlemesine zemin hazırlama adına bu çalışmaları gerçekleştiriyor” dedi.

OLASI SEL FELAKETİNE KARŞI ÖNLEM

Bölgede yaşanabilecek olası bir sel felaketine karşı önlem aldıklarını kaydeden Başkan Erkoç: “Dün Artvin’de meydana gelen sel felaketinde 8 vatandaşımızı kaybettik. Burada da benzer sıkıntılar meydana gelmemesi için, yeraltında menfezde sağlamlaştırma çalışmalarımızı yapıyoruz. Buradaki yaptığımız çalışmalar bir-iki sene önce yapılan çalışmaların devamı değil. İki sene önceki sağlamlaştırma çalışmalarında bu menfezin baş ve son kısımlarında sağlamlaştırma yapılmış ama bu orta kısımda herhangi bir çalışma yapılmamış. Bu çalışmalarımız o yapılan çalışmaların yenilenmesi olarak algılanmasın.  Bu bölgede yapacağımız düzenleme çalışmalarına ilişkin mühendis arkadaşlarımız bu bölgenin hızlı bir şekilde sağlamlaştırma çalışmalarının yapılması gerektiğini belirttiler. Burada çalışmalarımız tamamlandığı zaman Trabzon Caddesi ile Ulucamii-Şekerdere arasındaki yol ve yaya trafiği rahatlayacak ve vatandaşlarımızın hizmetine girecek” diye konuştu.

_STC0849 _STC0870 _STC0875 _STC0830