Kahramanmaraş Merkez Metropol İlçe Dulkadiroğlu Belediyesi tarafından düzenlenen Camiler ve Din Görevlileri Haftası programında eller semaya açılarak şehitler için dualar okundu.

Dulkadiroğlu Belediyesi tarafından düzenlenen Camiler ve Din Görevlileri Haftası programı, şehit düşen Mehmetçiklere okunan dualarla başladı. Programın açılış konuşmasını yapan Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, sözlerine Ankara Gar Kavşağında yaşanan terör saldırısını kınayarak başladı. Bu hain saldırıda hayatını kaybedenlere rahmet, yaralananlara da acil şifalar dileyen Başkan Okay, peygamber ocağında şehit düşen tüm askerleri de saygı ve minnetle andıklarını söyledi.

NST_2501 NST_2521 NST_2563

“CAMİLER IŞIĞIMIZ, DİN GÖREVLİLERİ DE REHBERİMİZDİR”

Günün anlam ve önemine dair bir konuşma yapan Başkan Okay, ibadetle birlikte, buluşma, tanışma, kaynaşma ve ilim öğrenme noktaları olan camilerin gelecek nesillerin ışığı olduğunu dile getirdi. Camiler ve din görevlilerinin İslam toplumunun temeli olduğunu hatırlatan Başkan Okay, ” Müslüman kardeşlerimizin birlik ve beraberliğinin teminatı olan camilerimiz güçlü bir şekilde ayakta durmak zorundadır” diyerek şunları söyledi: “Allah’ın koruması altında olduğuna inandığımız camilerimiz tüm İslam beldelerinde inanç ve medeniyetimizin sembolleri olarak yükselmektedir. Biz Müslümanların buluşma,  tanışma ve kaynaşma noktaları olan camilerimiz gelecek nesillere ışık tutan kandiller olacaktır.”

Başkan Okay, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:  “Toplumumuzun paydaş düzeyde omuz omuza aynı secdeye baş koyduğu tek yerdir. Biz Dulkadiroğlu Belediyesi olarak ibadet edilen mekanlarımızın korumaya özen göstermekteyiz.   Şimdiye kadar az çok elimizden geleni yaptık ve yapmaya devam edeceğiz inşallah. Değerli kardeşlerim; Binaların tek başına bir anlam ifade etmediğini biliyoruz. Ona mana ve ruh katan insandır. Onu imar eden ve güzelleştiren ve bu enerjiyi ruh dünyasından alan insandır.  Buradan hareketle; Yüce dinimizin sembollerini güçlü bir şekilde ayakta tutan siz değerli din görevlilerimizin gayretleridir.  Dil ile, el ile, gönül ile yürüttüğünüz çalışmalar ve harcadığınız emek karşısında saygı ile eğiliyorum. Rabbime hamdolsun mabetlerini korumaya sizleri ve bizleri vesile kıldığı için.  Dulkadiroğlu ilçemizde bululan camilerimizin her birinde en az bir cuma namazı kılmayı diliyorum. Her hafta farklı bir camide farklı semtlerden kardeşlerimizle bir arada olmak istiyorum. Değerli kardeşlerim sizlerle birlikte şehrimize hizmet etmeye devam edeceğiz. inşallah! Bu süreçte bir belediye başkanı sorumluluğu ve bir mü’min bilinci içerisinde olacağız. Bu yolda Allah’ın rızasını diliyoruz. Bizleri kırmayarak davetimize katılan tüm kardeşlerime bir kez daha hoş geldiniz diyor. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

Başkan Okay, konuşmasının ardından din görevlileriyle sohbet ederek camilere yapılması gereken hizmetler hakkında görüşlerini aldı.

Program, duayla başlayıp dualarla sona erdi.

Programa Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Veysi Kaynak, Ak Parti Dulkadiroğlu İlçe Başkanı Ömer Oruç Bilal Debgici, Dulkadiroğlu İlçe Kaymakamı Mehmet Türköz, İl Müftüsü Muhammet Gevher, Dulkadiroğlu Belediye Başkan Yardımcısı Sebük Tekin Alparslan ve çok sayıda din görevlisi katıldı.