Elbistan Devlet Hastanesi (EDH) bünyesinde açılan PUVA DARBANT UVB birimi sayesinde birçok cilt hastalığı tedavi edilebilecek ve sevklerin önüne geçilebilecek.

Açılan birim ile Sedef Hastalığı ve diğer cildiye hastalıklarının birçoğuna tedavi uygulanabilecek. Yeni açılan PUVA DARBANT UVB birimi ile ilgili bilgi veren Hastane Yöneticisi ve Başhekimi Uzm. Dr. Nedim Kızılkaya; “Başta sedef hastalığı olmak üzere ve diğer cilt hastalıklarının bazılarında bölge halkının dışarıya olan sevklerini azaltarak, hastanemizde tedavi olmaları sağlamak amacıyla PUVA ve DARBANT UVB birimi açılmıştır” dedi.

Poliklinikte hastalara hizmet verecek olan Cildiye Uzmanları Uzm. Dr. Demet Ersivri ve Uzm. Dr. İlkay Kolukırık ise, sistemin işleyişi hakkında detaylı bilgiler verdi. Cildiye Uzmanları Uzm. Dr. Demet Ersivri, “PUVA; Psoralen (P) ile Ultraviyole A (UVA)’nın kısaltılmasıdır. Psoralen ve güneş ışınları yüzlerce yıl önce Mısırlılar ve Kızılderililer tarafından vitiligo tedavisinde kullanılmakta idi. PUVA ve Darbant UVB tedavisi ise günümüzde diğer tedavi yöntemleri başarısız olduğunda kullanılan bir tedavi yöntemidir. Vücudun en az yüzde 20’si etkilendiğinde tüm vücut PUVA ve Darbant UVB’sı uygulanır” diye konuştu.

Ersivri, şu bilgileri verdi:

“Tedavi süresi deri tipinize ve derinizin güneşe vereceği yanıta bağlı olmaktadır. Açık tenli hastalar esmer hastalara göre güneşten daha çok etkilenir ve dolayısıyla tedavi süreleri daha kısa olacaktır. Şayet deriniz tedaviyi tolere ediyor ve güneş yanığı oluşmuyorsa, tedavi süresi birkaç dakikadan 20 dakikaya kadar çıkabilir. Tedavi genellikle haftada 2 veya 3 defa uygulanır. Vücutta kızarıklık, yanma olursa bir süre tedaviye ara verilir. Sonra daha küçük dozlarda tedaviye devam edilir. Sedef hastalığı genellikle 6-8 haftalık bir tedavi sonunda iyileşir. Hastalığınız bir defa kontrol altına alınırsa, bundan sonra tedavi seanslarının sıklığı azalarak devam eder ve hastalığın nüksetmesi önlenmiş olur. Bazı hastalarda, tedavi bittikten sonra, uzun bir dönem hastalık tekrar görülmez. Sürekli PUVA ve Darbant UVB tedavisi, uzun dönemdeki yan etkileri düşünülerek önerilmez.