Kahramanmaraş’ta, Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100’üncü yılı dolayısıyla çok sayıda etkinlik düzenlenecek.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen programlar çerçevesinde sergiler açılacak, tiyatro ve sinema gösterimleri sunulacak, konferans ve şiir dinletileri yapılacak, konserler verilecek. Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100.yıl coşkusu tüm Türkiye ile birlikte Kahramanmaraş ve ilçelerinde gerçekleştirilecek etkinliklerle kutlanacak.

Kahramanlar Şehrinden Şehitler Diyarına…

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç; “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ile 1. Cihan Harbinin en önemli cephelerden biri olan Çanakkale Savaşlarının 100. Yıldönümünde görkemli bir anma töreni düzenleniyor. Tüm Türkiye ile birlikte dünyada, bu görkemli törenleri izleyecek. Çanakkale Savaşı herhangi bir savaş değildir. Çanakkale, Türkiye’nin her ilinden her hanesinden en az bir kişinin savaşıp şehit düştüğü diyardır. Çanakkale cephesinde başlayan silah arkadaşlığı, kabir yoldaşlığına dönüşmüştür. Ve bu yoldaşlık bugün ülkemizin birliğine ve beraberliğine güç vermektedir. Eğer bizler rahat ve huzurlu bir ortamda yaşıyorsak ecdadımızın Çanakkale’de imkânsızı başararak kazandığı zaferin neticesindendir. Biz de Çanakkale Savaşlarında şehit vermiş bir şehir olarak bu kutlu zaferin 100. Yıldönümüne yakışır etkinlikler düzenledik. Bu düşüncelerle Çanakkale Savaşlarında şehit düşen kahraman ecdadımızı rahmet, minnet ve şükranla anıyor, tüm hemşehrilerimizi Çanakkale Deniz Zaferinin 100. Yıldönümü etkinliklerine davet ediyorum” dedi.

Çanakkale Zaferi 100.Yıldönümü Programı

Etkinlikler 16 Mart 2015 Pazartesi günü Büyükşehir Belediyesi Drama Topluluğu tarafından Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezinde düzenlenecek “Çanakkale Geçilmez” isimli gösteri ile başlayacak.

17 Mart 2015 Salı günü  Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezinde Muhterem Komutanım isimli tiyatro ve şiir dinletisi gerçekleştirilecek.

18 Mart 2015 Çarşamba günü Yavuz Bahadıroğlu Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezinde “İnancın Zaferi Çanakkale” başlıklı bir konferans verecek.

Belediye Konservatuarı tarafından 20 Mart 2015 Cuma günü Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezinde “Kahramanlık Türküleri” Konseri sunulacak.

23 Mart 2015 Pazartesi günü ise Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezinde 2 seans olmak üzere “Bedeli Çanakkale’de Ödendi: Kınalı Kuzular” film gösterisi yapılacak.

24 Mart 2015 Salı günü Çocuk Tiyatrosu “Çanakkale Destanı” adlı tiyatro gösterisi sunacak.

25 Mart 2015 Çarşamba günü Talha Uğurluer Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezinde “Çanakkale Şehitleri konulu” bir konferans gerçekleştirecek.

Zafer Coşkusu İlçelerde

Etkinlikler kapsamında 1915 Çanakkale Seddülbahir Savaş Müzesi Gezici Tırı, 1 ve 6 Nisan 2015 tarihleri arasında Kahramanmaraş şehir merkezi, 7 ve 15 Nisan tarihleri arasında Kahramanmaraş ilçelerinde Kahramanmaraşlı vatandaşların ziyaretine açılacak.

Çanakkale Gezisi Ödüllü Deneme Sınavı

Büyükşehir Belediyesi Çanakkale Zaferi’nin 100.yıl dönümünde öğrencileri de unutmadı. Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdiği deneme sınavında derece yapan öğrencileri, Türk milletinin eşsiz kahramanlığının, vatan ve millet sevgisinin sembolleştiği, kutsal saydığı değerler için ülkemizin her köşesinden gelen gençlerin kanlarını dökerek “Çanakkale Geçilmez” destanının yazıldığı Çanakkale Savaşları’nın 100. Yıldönümünde 20-21-22 Mart tarihlerinde düzenleyeceği Çanakkale gezisiyle ödüllendirecek.

Çanakkale Deniz Zaferinin 100. Yıldönümü dolayısıyla hazırlanan etkinliklerle ilgili ayrıntılı bilgiye Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi internet sitesinden ulaşılabiliyor.