SON DAKİKA
hava
Deniz Sigorta Kahramanmaraş
Google News

BÜYÜKŞEHİR, MANAS ÜNİVERSİTESİ İLE PROTOKOL İMZALADI

Son Güncelleme :

23 Kasım 2018 - 13:33

/ kez okundu.
BÜYÜKŞEHİR, MANAS ÜNİVERSİTESİ İLE PROTOKOL İMZALADI
Deniz Sigorta Kahramanmaraş

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’ni (KTMÜ) ziyaret ederek işbirliği protokolü imzaladı.

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sebahattin Balcı’yı 21 Kasım 2018’de makamında ziyaret eden Başkan Fatih Mehmet Erkoç, daha sonra Rektörlük Senato Salonu’nda Üniversite Senato Üyeleri ile buluştu.

Rektör Prof. Dr. Sebahattin Balcı, burada yaptığı konuşmada, “Yirmi üç yaşındaki Üniversitemiz Kırgızistan’ın uluslararası alandaki gelişimine ve rekabetine destek vermesi, Türkiye’yle ilişkilerini bir altın köprü üzerinde yürütebilmesi, Türk dünyasına yeni bir nesil yetiştirilmesi ve bu neslin yeni bir medeniyetin kurulmasına gönül vermesinin sağlanması hedefleriyle kurulmuş ve hızla ilerlemesini sürdürmektedir. Üniversitemiz Kırgızistan’da öncü, örnek, Türk dünyasında iftihar edilen bir kurumdur. Türkiye-Kırgızistan arasındaki ilişkideyse ‘altın köprü’ niteliğiyle yoluna devam etmektedir. Bu noktada siz değerli Belediye Başkanı’mıza son 3 yıldan beri ortak yapmış olduğumuz pek çok faaliyete gönülden vermiş olduğunuz desteklerden dolayı en kalbi şükranlarımızı sunuyoruz. Onun ötesinde Türk dünyasının bir marka değeri olan, geleneksel ata sporlarımızın yeniden bir dirilişle ayağa kaldırılması ve geleceğe sunulması noktasında da çok geniş ufkunuzu ifade eden faaliyetlerinizden dolayı size çok teşekkür ediyoruz. Türkiye’nin sınırlarını çok aşarak Türk dünyasının tamamını kavrayacak, kucaklayacak, bir araya getirecek, gönülleri birleştirecek ve tükenmez dostluklarımızı çocuklarımıza miras bırakacak faaliyetlerinizi gönülden takip ediyor, takdir ediyor ve bu çalışmalarınızdan dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

Rektör Vekili Prof. Dr. Asılbek Kulmırzayev de “Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve KTMÜ kısa zamanda önemli faaliyetler gerçekleştirdi. Türkiye’deki bir Belediye Başkanı’nın Kırgızistan’daki bir Üniversite ile birlikte hareket etmesi, Kırgızistan’da bir yeniliktir. Bizde böyle bir gelenek yoktur. Kırgızistan’daki belediyeler üniversiteleri, eğitim kurumlarını desteklemezler. Ama Türkiye’den gelen siz değerli Belediye Başkanı’mız, bizimle ortak projeler gerçekleştiriyor, ortak hareket ediyor ve bugün de yoğun programınıza rağmen bize zaman ayırıyorsunuz. Bu, biz Kırgızlar için büyük bir onurdur. Diğer yandan Belediye Başkanı’mız sadece kendi şehrinin problemleriyle ya da sadece şehrini ilgilendiren konularla ilgilenmiyor, Türk dünyası için çalışarak, kültürlerin tanıtımını yapıyor, bizlerin yakınlaşmasına katkı sağlıyor. Bu da birbirimizi tanımamızı kolaylaştırıyor, kardeşliğimizi pekiştiriyor, birlikteliğimize büyük katkı sağlıyor. Üstelik bu birlikteliği daha ileri bir noktaya getirmek için de sürekli çalışıyorsunuz” diye konuştu.

Başkan Fatih Mehmet Erkoç ise “Bugün Sayın Rektörümüz ve sizlerin sıcak karşılaması bizi çok memnun etti. KTMÜ çok önemli bir görev îfâ etmektedir. Türk dünyası için burası Orta Asya’nın kalbi olsa gerek. Kırgızistan çok önemli bir konumda, kültürel ve sosyal önemli bir rol üstlenmiş durumda. Kırgızistan birçok kültüre ev sahipliği yaptığı gibi, birçok önemli kültürel etkinliğe ve yarınki sempozyuma da ev sahipliği yapan bir ülke. Türk dünyasının kalbi Kırgızistan’da atmaktadır. Yapılan sempozyum da bunun en iyi örneklerinden bir tanesi. İnşallah daha güzel çalışmalara hep beraber imza atarız. Şunu özellikle söylemek istiyorum: Biz büyük bir aileyiz. Dünyada söz sahibi olan bir aileyiz. Hep beraberiz. Bu tür etkinliklerle bir araya geldiğimizde dünya gücümüzü daha çok hissedecek. Birlikten güç doğar. Biz her zaman Kırgızistan Halkı’nın yanındayız. Onların en yakın kardeşi, dostu olarak görüyoruz kendimizi. İyi günde ve kötü günde Kırgızistan Halkı ile gönülden bir kader birliği yaptığımıza inanıyoruz. Sizleri şehrimizde de görmekten büyük mutluluk duymaktayız. Buradaki hocalarımızı da Kahramanmaraş şehrine davet ediyorum. Bizim dünyada güçlü bir şekilde var olabilmemiz, geleceğe güçlü adımlarla yürüyebilmemiz için bizi biz yapan değerlere de sahip çıkmamız gerekmektedir. Geleneklerimiz, geçmişten gelen kültürümüz, inançlarımız… Bunları aşındırmadan birlikte geleceğe yürümemiz gerekli. Biz, biz olmaktan çıkarsak, dünyada saygınlığımız da değerimiz de olmaz. İnsanlar, milletler, ülkeler, kendi değerlerini en üst seviyede koruyarak, belirli bir saygınlığa ulaşmışlardır.” sözleriyle duygularını dile getirdi.

Konuşmaların ardından Başkan Fatih Mehmet Erkoç, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Rektörü Prof. Dr. Sebahattin Balcı ve Rektör Vekili Prof. Dr. Asılbek Kulmırzayev, iş birliği protokolü de imzaladı. Senatodaki program hediye takdimiyle sona erdi.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.