Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Aday Adayı Mahmut Arıkan en anlamlı ziyaretlerinden birini Türkiye Harp Malülü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Kahramanmaraş Şubesine gerçekleştirdi. Arıkan şehit yakınları ve gazilerle yakından ilgilenerek sıkıntılarını dinledi.

 

Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Aday Adayı Mahmut Arıkan, Vatani görevini yaparken terörle mücadele esnasında yaralanmış gazilerle, kaza sonucu veya çatışmalarda şehit düşmüş askerlerin aileleriyle dernek binasında sohbet etti.

Şehit aileleri ve gazilerle samimi bir atmosfer içinde sohbet eden Arıkan kendisinin de şehit torunu olduğunu söyledi. Rahmetli babasının annesi Ayşe Hatun’un 1920’deki Kahramanmaraş’ın kurtuluş mücadelesinde şehit düştüğünü belirten Arıkan; “Toprakları korumak için “Her Türk Asker Doğar” her evde olmuştur.  Peygamberlikten sonra gelen en büyük mertebedir şehitlik makamı. Şehitlerimi rahmetle ve minnetle anıyoruz. Cenab-ı Allah devletimizin birliğini ve bütünlüğünü bozmasın. Bu vatan topraklarını hepimiz canımızla koruyacağız. Bizden önceki büyüklerimiz, atalarımız ve dedelerimiz bu vatan topraklarını bizlere emanet ettiler. Bu emanetleri bizler en iyi bir şekilde koruyacağız. Bir dernek olarak şehit aileleri ve gazilerimizi koruyorsunuz.  1. dereceden yakınlarımızın da işlere girmesinde devletimizde yardımcı oluyor. Şehit ailelerimiz bize birer emanet, gazilerimizde canını hiçe sayarak vatan için ortaya koymuş kardeşlerimiz toplumumuzun en üst seviyesindeki insanlarımızdır. Biz onlara sonuna kadar sahip çıkmak zorundayız.” Dedi.

Türkiye Harp Malülü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kahramanmaraş Şube Başkanı Yunus Karaman ise dernek çalışmaları hakkında bilgi vererek, “Şehit anne baba, eş ve çocukları, gaziler ve eşlerinin üye olma hakkına sahip olan kurum. Türkiye’nin 3 tane askeri kökenli korunan derneklerden bir tanesidir. Kamu yararına çalışan bir dernektir.” Dedi.

Dernek faaliyetleri hakkında da Arıkan’ı bilgilendiren Karaman konuşmasını şöyle sürdürdü; “Terörle mücadele esnasında ve yaralanmış anne-baba, eş ve çocukları aynı zamanda askerlik görevi esnasında çeşitli nedenlere dayalı kaza sonucu vefat eden şehit olan ve sakatlanmış gazi olan arkadaşlar geliyor. 2006’dan bu yana hizmet vermekteyiz. Şuanda 170 üyemiz var. Sadece merkez ve merkeze bağlı itibari ile şubelerimiz var. Elbistan’da da şubemiz vardı. Kuzey ilçelerin üyelerini genelde orada üye olunuyor. Ulaşamadıklarımız da var. Her birim kendi bünyesinde üye alıyor, jandarma ve kara kuvvetleri gibi. Son yıllarda valilik çatısı altında Şehit Gazi Müdürlüğü kuruldu. Geçen yıl itibari ile tüm sosyal haklarımız Aile ve Sosyal İl Müdürlüğüne bağlanarak çalışmalarımızın hepsi oradan devam etmektedir.”