Alperen, “Biz AB ülkeleri ile Ortadoğu ülkeleri arasında bir köprüyüz”

AB Bakanlığı projesi kapsamında Romanya’dan Kahramanmaraş’a gelen misafirler 20 Nisan 2015 tarihinde veda ettiler. Veda dolayısıyla Tebessüm Derneği Başkanı Cevdet Alperen basın açıklaması yaptı.

Tebessüm Derneği Başkanı Cevdet Alperen, “Öncelikle; AB projesi kapsamında Romanya’dan ülkemize gelen misafirlerimize hoş geldiniz diyorum. Sizleri Türkiye Cumhuriyeti devletim adına Şehrimiz Kahramanmaraş’ta ağırlamaktan şeref duyarım.

Değerli basın mensuplar, kıymetli misafirler sizler de hoş geldiniz. AB bakanlığı Ulusal Ajans Gençlik Programı kapsamında 2014 başvuru döneminde yapmış olduğumuz girişim neticesinde Tebessüm Eğitim Kültür, Çevre ve Dayanışma Derneği olarak hibe almaya hak kazandık.
Tebessüm Derneği olarak, Katılımcı Ekiple birlikte Türkiye’nin müzakere heyetinin birer üyesi olduk.

Bilindiği gibi Ulusal Ajans AB sürecinin milletimize yansıdığı noktadadır. Bu projelerle bir yandan AB standartlarını yakalama süreci hızlanıyor, diğer yandan insanımıza AB ülkelerinin yolu açılıyor.

Gençlik çalışmaları, insanımızın Avrupalı akranları ile yurt dışında ortak çalışmalar yapmak hedeflidir. Aynı zamanda AB ülkelerinin insanlarını ülkemizde misafir ederek kültürümüzü, misafirperverliğimizi ve başarılarımızı tanıtmaya yöneliktir.

Bu programların sivil toplum kuruluşlarınca yapılmasının amacı; tüm vatandaşları sürecin aktörü haline getirmektir. Yani, sorumluluğu millet olarak paylaşmak olarak telakki ediyoruz.

Ulusal Ajans Programları sayesinde Ülkemiz ile Avrupa’nın birbirine yakınlaşmasının sağlanmak istendiği açıktır. Aynı zamanda bu projeler sayesinde Avrupa’nın Ülkemize karşı ön yargılarının kırılması sağlanacaktır. Biz AB ülkeleri ile Ortadoğu ülkeleri arasında bir köprüyüz.  Bu topraklar büyük medeniyetlere beşiklik yapmıştır. Avrupalılar bizi mutlaka iyi tanımalıdır. Bize ön yargılarla yaklaşmamalıdır.

Elbette, aynı kültür ve inancın insanları değiliz. Tarihimiz, geleneklerimiz, yaşantımız farklı olabilir. Ancak küçülen dünyada insanlar mutlaka bir yerlerde karşı karşıya geleceklerdir.

Bizim bir Yunus Emre’miz Var. O diyor ki

“Gelin tanış olalım, İşi kolay kılalım, Sevelim sevilelim, Dünya kimseye kalmaz”

İnsanlık adına ihtiyaç duyulan diyalog ve barış ikliminin yakalanması için bu projelerin ciddi katkıları olacağı şüphesizdir.

Kahramanmaraş Tebessüm Eğitim Kültür Çevre ve Dayanışma Derneği olarak biz ve Romanya’dan gelen siz değerli misafirlerimiz Avrupa da ve ülkemizde yepyeni dostluk köprüleri ve iletişim kanalları inşaa edeceğiz.

Bu kararlılık içinde hareket ederek Projemize destek verip buralara kadar gelmeniz den dolayı tekrar teşekkür ediyorum.

Sizden isteğimiz buralarda gördüğünüz barış, sevgi ve huzur ortamını başta anne babalarınıza, kardeşleriniz ve okul arkadaşlarınıza anlatarak Ülkemizin gönüllü elçisi olmanızdır.

Önce bir insan olarak biz sizi, sizde bizi seveceksiniz. Hepimiz bir insan evladıyız.  Gelin bugün başlayalım. Dünyada insanların birbirini öldürmesi için değil, birbirinin yaşatılması için gayret gösterelim.

Tekrar hepinizi saygılarımla selamlıyorum. Yolunuz açık olsun” dedi.