Kahramanmaraş siyasetinin yetiştirdiği önemli simalardan birisi olan ve yürütmekte olduğu Adalet Bakan Yardımcılığı gibi önemli bir görevden istifa ederek AK Parti 25. Dönem Kahramanmaraş milletvekili aday adayı olan Av. Veysi Kaynak; “Hukukçu kimliğimizle ve Adalet Bakanlığı’nda edindiğimiz tecrübe ile parlamontoda olmanın daha faydalı olabileceği bize ifade edildi. Biz de bunun üzerine aday adayı olduk. Hayırlısı olsun” diye konuştu.

“Güzel ve saygın bir yerdeyken; Adalet Bakan Yardımcısıyken neden vekilliğe aday oldunuz?” şeklindeki sorularla karşılaştığını belirten Veysi Kaynak şu şekilde konuştu: “Benim aktif siyasi hayatım 1987 yılında (sonradan kapatılan) Refah Partisi’nin il yönetim kurulu üyesi ve il başkan yardımcısı olarak başladı. 1989 ve 1994 mahalli idare seçimlerinde Refah Partisi’nin belediye meclis üyesi seçildim ve o sıfatla belediye başkan yardımcılığı da yaptım. Sonra, o zamanki Belediye Başkanımız Ali Sezal beyin milletvekili aday adaylığından dolayı istifası ile boşalan Kahramanmaraş Belediye başkanlığına belediye meclisi beni seçti ve 18 Nisan 1999 seçimlerini kazanan Hanefi Mahçiçek beye başkanlık görevini ben devretmiştim ve o şerefi yaşamıştım. Sonra da Ak Parti’nin kurucu il teşkilatında görev aldık. Siyasi hukuki işlerden sorumlu başkan yardımcısı olarak görevimiz başladı ve çok kısa bir süre sonra erken seçim münasebetiyle il başkanımızın ayrılmasıyla da il başkanlığı görevine atandım. Aslında bizim zamanımızda atanma da yoktu teşkilat kendi içinden beni seçmişti. Ve 2007 seçimine kadar o görevi yaptım. Bildiğiniz gibi 23. Dönemde 2007’de milletvekili oldum. 2011’de bakan yardımcısı görevini tevdi etti sayın Cumhurbaşkanımız, o zaman başbakanımızdı, şimdi de buradayız. Tabi bu soru çok dostların hatta akrabaların da aklına geliyor. Bunun birkaç sebebi var: Siyasetin merkezi bir; teşkilatlardır, iki; parlamentodur. Siyasette aktif olmak ve etkin olmanın yolu parlamonta da olmaktan yada teşkilatta aktif görevi olmaktan geçer. İkincisi önümüzde çok önemli bir süreç var. Türkiye Ak Parti’nin 2023 hedeflerini konuşuyor, biz de onu konuşacağız. Yeni anayasa olmazsa olmaz. Geçtiğimiz dönem parlamontada 2010 referandumunda halkımızın kabul ettiği anayasa çalışmalarında aktif rolümüz olmuştu, bir hukukçu kimliğimizle ve Adalet Bakanlığı’nda edindiğimiz tecrübe ile parlamontoda olmanın daha faydalı olabileceği bize ifade edildi. Dolayısı ile tekrar hemşerilerimizin teveccühüne mazhar olmak için geldik başvurduk tabi bundan sonraki süreç aday adaylığı sürecidir. (Hukukta ve siyasette oluşturduğumuz bilgi birikimini parlamontoda değerlendirmek önemli olacaktır) diye düşündüm. Hakkımızda hayırlısı olsun.”

NE GİBİ HİZMETLERİ OLDU?

  • “Adalet Bakan yardımcılığı görevi daha çok yürütme organının içinde bir görev idi ve bu dönem bakan yardımcılığı kurumu ilk kez ihdas edildi. Belki Atatürk döneminde bir deneme olduğunu söylüyorlar ben bilgilere ulaşmadım ama ilk kez Türkiye Cumhuriyeti’nin Adalet Bakan yardımcılığı görevi bana nasip oldu. Aslında şuna da inanıyorum; bu görevin benden çok Kahramanmaraşlı olduğum için verildiğine de inanıyorum. Çünkü sayın o zamanki genel başkanımızın, şimdiki Cumhurbaşkanımızın nezdinde Kahramanmaraş’ın çok ayrı bir yeri var. Bize çok önemli bir makam verdi. Grup Başkanvekilliği verdi, Mahir Ünal bey Kahramanmaraş milletvekilimiz olarak bizi şerefle temsil ediyor ve önemli görevleri var. ikincisi o zaman TBMM başkan vekiliiği görevini Mehmet Sağlam beye milletvekilimize tevdi etti ve bana bu görevi verdi. Burada tabi bizim bir yandan bakanlıkla ilgili görevlerimiz özellikle yasa yapmanın mutfağı olduğu için bakanlıkla ilgili görevlerimiz ve bakanlığa özgü görevlerimiz varken bir yandan da içinden geldiğimiz doğup büyüdüğümüz bizi olduğumuz bütün yerlere getiren Kahramanmaraşlılara da mümkün olan hizmetleri oluşturmaya çalıştık. Benim il başkanlığım ve milletvekilliğim dönemini birlikte söylemem gerekir. Kahramanmaraş’ın Pazarcık, Afşin, Göksun ve merkezinde büyük adliye sarayları yapılmıştı. Bu dönem en önemli ilçemizin, en büyük ilçemizin il çapında bir ilçemizin Elbistanımızın Adliye Sarayı yatırım programına girdi, projeleri üretildi. Bu Mart ayına yetişmese bile Nisan ayının ilk yarısında  ihalesi yapılacak Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesinde bir cezaevi kompleksi başlıyor. Türkiye’de 3 büyük kompleks var; İstanbul Silivri, Ankara Sincan ve İzmir Şakran. Bunların bir altında 2 adet kapalı ve 1 adet açık cezaevi lojmanlarıyla bütün müştemilatıyla bir cezaevi kompleksi başlıyor. Şimdi bu arkası sıra Elbistanda bir gayretimiz olacak. Türkoğlu ilçemizdeki komplekste bin kişi istihdam edilecek ve bölgeye canlılık getirecek.” (HABER MERKEZİ)