Suriye’den gelebilecek olası saldırılara karşın Kahramanmaraş’ta konuşlu Alman Patriot Hava Savunma Birliği’nin 3 yıllık görev süresi, düzenlenen törenle sona erdi.

Türkiye’nin NATO’dan talebi üzerine Ahir Dağı eteğindeki Gazi Kışlası’na konuşlandırılan patriot hava savunma sistemindeki Alman askerler, törenin ardından buradaki görevlerine veda etti.

Kışladaki tören, Türk ve Alman askerlerinin yerlerini alması ile başladı. İki ülkenin milli marşlarının ardından saygı duruşunda bulundu.

Adana 6. Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Osman Erbaş, törende yaptığı konuşmada, NATO’nun “Active Fence Turkey” harekatı kapsamında, Gazi Kışlası’ndaki 3 yıllık kritik görevin başarıyla yerine getirildiğini söyledi.

NATO’nun ittifak sınırları boyunca gelecek her türlü saldırıya karşı dayanışmanın somut bir göstergesi olan görevin başarıyla son bulduğunu ifade eden Erbaş, şunları kaydetti:

“Patroit konuşlanmasının başladığı 2013’den bugüne kadar NATO’nun, Türkiye’nin topraklarını hedef alacak şekilde Suriye’den herhangi bir balistik füze ateşlenmemiş olması, harekatın kararlılık ve caydırıcılık yönünde ne denli başarılı olduğunu kanıtlamaktadır. Bu başarının temelinde evsahibi Türkiye ile hareket görevi icra etmek üzere patriot füze savunma sistemlerini gönderen müttefiklerimizin tam bir profesyonellik anlayışı içinde gerçekleştirildiği güçlü bir iş birliği yatmaktadır.”

“Önemli bir görevi başarıyla tamamladık”

Alman Silahlı Kuvvetleri Harekat Görev ve İdare Komutan Yardımcısı Tümgeneral Thorsten Poschwatta ise patriot hava savunma sisteminin, görev sürecinde 982 gün 11 saat ve 6 dakika aralıksız olarak çalıştığı bilgisini paylaştı.

Hava savunma birlikleri için büyük ve yorucu bir görev olan “Active Fence Turkey”nin, kurumlarının kendisini geliştirmesi için mükemmel bir fırsat olduğunu vurgulayan Poschwatta, askerlerinin önemli görevi başarıyla sonlandırdığını bildirdi.