Bakanlığımız Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile Akıl ve Zeka Oyunları Federasyonu işbirliğinde Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen Akıl ve Zeka Oyunları Muğla Finali 29 Şubat 2020 Cumartesi ve 01 Mart 2020 Pazar günleri Beyza Okulları Boğaziçi Kampüsü’nde gerçekleştirildi.

Müsabakalara Kahramanmaraş’da ilkokul ve ortaokul kategorilerinden katıldıkları oyunlarda ilçe birincisi olan öğrenciler katıldı. İl finali, ilkokul kategorisinde Mangala, Equilibrio, Pentago ve Q-Bitz olmak üzere 4 oyun; ortaokul kategorisinde ise Reversi, Mangala, Pentago, Kulami olmak üzere 4 oyun icra edildi.

Program açılış konuşmasında öğrencilere seslenen İl Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz “Bugün çok güzel bir amaç için bir araya geldik.” dedi.

Yılmaz yaptığı konuşmada; “Düzenlenen bu yarışmanın sağlıklı bir şekilde bitmesine katkı sağlayan öğretmen, veli, hakem, şube müdürümüz ve ekibine çok çok teşekkür ediyorum. Neticede her yarışmanın birincisi, ikincisi, kazananı ve kaybedeni olabilir ama bu yarışmanın tüm samimiyetimle söylüyorum kaybedeni yoktur. İnsan aklını ve zekasını kullandığı bir oyunda kaybettim demez. Her oyunun insana katacağı bir şey vardır. Akıl ve zeka oyunlarını sürekli oynayın, oynadıkça stratejik düşünme becerileriniz gelişmiş olacak yine görsel zekanıza çok ciddi katkı sağlamış olacak, problem çözme becerileriniz gelişecek.” dedi.

İl finallerinin sonucunda başarılı olan öğrencilere madalyaları ve ödülleri İl Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz tarafından verildi.

7,8,9 Nisan 2020 tarihleri arasında Antalya’da yapılacak olan Türkiye Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvasına katılacak olan Türkiye Finali için il birincileri aşağıdaki isimlerdir.

1 MANGALA Selin SARICAN İLKOKUL Pazarcık Narlı 26 Ocak İlkokulu

2 Q-BİTZ Kerem UÇAR İLKOKUL Onikişubat Özel Kipaş Eğtim Kurumları

3 PENTAGO Oğuzhan Aziz BAKACAK İLKOKUL Onikişubat Özel Kipaş Eğitim Kurumları

4 EQUILIBRIO Elif Tuana KALENDER İLKOKUL Onikişubat Hasan Balcı İlkokulu

5 PENTAGO Perihan KALAKENGER ORTAOKUL Dulkadiroğlu Bağlarbaşı İmam Hatip Ortaokulu

6 MANGALA Uğur TEKİN ORTAOKUL Onikişubat Özel Beyza Boğaziçi Ortaokulu

7 REVERSİ Eren YILMAZ ORTAOKUL Ekinözü Yunus Emre Ortaokulu

8 KULAMİ Mahmut Esad ÖZER ORTAOKUL Onikişubat Kervan Pastanesi Turgut Peker İmam Hatip Ortaokulu