AK Parti İl Başkan Yardımcısı Ahmet Alıcı, Kent Meydanı’nda yaptığı basın açıklamasında, Mısır’ın siyasi tarihinde ilk kez demokratik seçimlerle Cumhurbaşkanı seçilen Muhammed Mursi’nin, özgürlük ve adalet hasretiyle Hakk’a yürüdüğünü belirtti.

İnandığı dava uğruna ömrünü adayan Mursi’nin, Mısır halkı için verdiği insanlık mücadelesinde, zalim bir cunta zihniyetiyle devrildiğini anımsatan Alıcı, şunları kaydetti:

“2013 Temmuz’unda kanlı bir darbe ile iktidarı ele alan Abdülfettah es-Sisi, kan ve gözyaşı üzerine kurduğu iktidarını yine kanla beslemiştir. Uluslararası hukuku ve insan haklarını yok sayarak Mısır halkını baskı altına alan zalim Sisi, masum insanları acımasızca katletmiştir. 21. yüzyılın firavunu Sisi, darbeyle elde ettiği iktidarı süresince yüzlerce kişiyi idam etmiştir. Başta Amerika olmak üzere bazı Batı ülkeleri, maddi ve ideolojik çıkarları uğruna Mısır’da, darbe rejiminin insanlık dışı uygulamalarına karşı sessiz kalarak; işkenceleri, haksız yargılamaları ve vahşi idamları görmezden gelmiştir.”

Alıcı, Mursi’nin verdiği onurlu mücadelesinin ve şehadetinin şahidi olduklarını belirterek, insanlığın, zulme direnenleri ve zulmeden zalimleri unutmayacağını söyledi.