İlçeye bağlı Izgın Mahallesi’nde yaşayan 49 yaşındaki Nadire Derindere, yaklaşık 10 yıl önce Hasan Derindere ile evlendi ve çocukları da olmadı. 2 yıl önce de akciğer kanserine yakalanan Hasan Derindere, hayatını kaybetti.

Eşinin vefatının ardından Izgın Mahallesi’ndeki evlerinde tek başına yaşamaya devam eden Nadire Derindere, geçirdiği rahatsızlık sonucu gittiği Elbistan Devlet Hastanesinde kemik erimesi teşhisi konuldu.

Hastalığı nedeniyle 40 kiloya kadar düşen Derindere’ye zayıflığı nedeniyle doktorlarca müdahale edilemiyor.

Tek başına evde kalan Derindere, akrabaları ve komşularının yardım etmek istemesine de karşılık vermeyerek, kimseye muhtaç olmamak için evinde yaşamını sürdürüyor.

Derindere, yaptığı açıklamada, eşinin yakalandığı akciğer kanserinden dolayı vefat ettiğini ve sonrasında yalnız yaşamaya başladığını söyledi.

Elbistan Devlet Hastanesinde de kendisine kemik erimesi teşhisi konulduğunu dile getiren Derindere, “Bende de kemik erimesi hastalığı var. Bünyem zayıf olduğu için doktorlar ameliyat etmiyorlar. Ameliyat olmam halinde bünyemin kaldırmayacağı ve bu hastalığın çaresinin olmadığı söylüyorlar” dedi.

Derindere, komşuların kendisine yemek yaptığını ve her türlü yardımı yaptıklarını belirterek “Allah onlardan razı olsun bu sayede ayakta durmaya çalışıyorum” diye konuştu.

Tek başına yaşam mücadelesi veriyor

Akrabalarının olduğunu ve kendisinin bu şekilde tek başına kış günü soğukta yaşamasından dolayı rahatsız olduklarını dile getiren Derindere, şöyle devam etti:

“Benim akrabalarım var beni götürmek istiyorlar ama ben gitmek istemiyorum. Onlara, evimde durayım ben diyorum. Yalnız yaşamaya alışkın biriyim, herkes beni götürüp bakmak istiyor ama ben kimseye muhtaç olmadan evimde kalmak isteyorum. Hastalığım nedeniyle evde zorluklar çekiyorum. Buna rağmen kimseye muhtaç olamadan kendi evimde yaşamak istiyorum.”

Izgın Mahallesi muhtarı Cuma Çolak ise Derindere’nin amcasının kızı olduğunu, kendisine yardım etmek ve yaşamını kolaylaştırmak istemelerinin sonuçsuz kaldığını söyledi.

Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde 2 yıl önce akciğer kanserinden eşini kaybeden, kendisine de kemik erimesi teşhisi konulan kadın kimseye muhtaç olmamak için evinde yaşam mücadelesi veriyor. (Fatih Yazıcıoğlu - Anadolu Ajansı)

Derindere’nin yaşadığı evi satıp kendi evlerinin ordan bir ev alıp ona daha iyi bakmak istediklerini dile getiren Çolak, “Amcamın kızı hem benim yakınımda olur hem ben bakarım hanımım bakar, çocuklar bakar ama buradan gitmek istemiyor. Ben de arada bir gelip hatırını ve ihtiyaçlarını soruyorum ne gerekirse yapmaya hazırım” diye konuştu.

yasam_mucadelesini_tek_basina_ustlendi_h16901_8325f