Tarıma büyük bir girdi sağlayan Kahramanmaraş, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) desteklerinden yararlanarak tarımsal sanayii geliştirmek için kolları sıvadı. KMTSO Başkanı Kemal Karaküçük 15 Ocak’ta TKDK yatırım destekleri bilgilendirme toplantısı düzenleneceğini söyledi.

 

Kahramanmaraş’ta TKDK kırsal kalkınma desteklerinde bugüne kadar yaklaşık 218 milyon TL bütçeli 211 proje kapsamında 59,3 milyon TL destek sağlandığına değinen Karaküçük,

“TKDK destekleri bakımından Kahramanmaraş 59,3 milyon TL ile %3,2 pay almakta ve ortalamanın üzerinde performansı göstermektedir” dedi.

Karaküçük şöyle konuştu: “Türkiye’de (42 il) toplam destek miktarı 1,9 milyar TL, Kahramanmaraş’ta destek miktarı ise 59,3 milyon TL düzeyinde bulunuyor. İllerin ortalama destek miktarına baktığımızda ise yaklaşık 45 milyon TL. Kahramanmaraş’ın toplamdaki payı %3,2. Bu oranı artırmak ve Kahramanmaraş’ta tarıma dayalı endüstrinin gelişimini desteklemek amacıyla kırsal kalkınma hibe desteklerinin daha fazla tanınması gerektiğine inanıyorum. Yaklaşık 2,5 milyar liralık tarımsal üretime sahip Kahramanmaraş, üretimdeki etkinliğini artırarak, markalaşma sürecini, paketleme yatırımlarını ve pazarlama ağlarını mutlaka geliştirmek, modern uygulamaları hayata geçirmek zorundadır. İklimi ve coğrafyası ile verimli ovaları sayesinde her türlü ürünün rahatlıkla yetiştiği Kahramanmaraş’ın, tarımsal üretiminin endüstrileşmesi, inovasyon ve teknoloji ile AB standartlarını yakalayarak tarımsal pazarlarını ve ihracatını geliştirmesi gerekiyor. Tarım sektöründe inovasyonun sağlanması, dünyada değişen ekonomik, politik ve ekolojik koşullara bağlı olarak, inovasyonlar vasıtasıyla zincir içerisinde işlenmemiş hammaddeye değer katılması, üretim sonrası ise gıdanın işlenmesi, paketlenmesi, saklanması, ulaştırılması, dağıtılması ve gıda güvenliğinin sağlanması tarım sektöründe katma değeri artıran en önemli unsurlar.

15 OCAK’TA SEMİNER VAR

Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun yeni dönem destekleri hakkında üyelerimizi bilgilendirmek amacıyla 15 Ocak 2015 Cuma günü saat 13.30’da bir seminer düzenlenecektir. Seminer, Kahramanmaraş’ın TKDK Desteklerinden daha fazla pay alabilmesi amacı ile, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası ve Tarımsal ve Kırsal Kalkınma Destekleme Kurumu Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğü işbirliği ile konusunda bilgi ve tecrübe sahibi uzmanların katılımı ile gerçekleştirilecek ve eş zamanlı olarak Odamız fuayesinde danışmanlık kuruluşlarının tanıtım ve bilgilendirme stantlarında üyelerimiz için ikili görüşme imkanı sağlanacaktır”