Elbistan’da 35 bin kişinin ishal, yüksek ateş ve kusma şikayetiyle hastanelere akın etmesine neden olan salgının nedeni tespit edildi.

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde 35 bin kişinin ishal, yüksek ateş ve kusma şikayetiyle hastanelere akın etmesine neden olan ve şebeke suyundan yayılan salgının nedeni tespit edildi. Kaynarca mevkiinde içme suyu alınan keson kuyulara, dışarıdaki kirli suların karışması nedeniyle yaşandığı belirtildi.

KİRLİ SULAR KARIŞMIŞ

Elbistan’da meydana gelen salgın olayı ile ilgili olarak siyaset, bürokrasi ve sağlık kurmaylarının katılımı ile geniş kapsamlı bir basın toplantısı düzenlendi. Yapılan açıklamalarda, ilçeye içme suyu sağlayan ana terfi istasyonundaki keson kuyulara, çevrede bulunan kirli suların karışması nedeniyle salgının yaşandığı belirtilerek, gerekli tedbirlerin alındığı söylendi.

“72 SAATTİR AYAKTALAR”

Elbistan Kaymakamlığı Salonu’nda yapılan toplantı, Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan’ın konuşması ile başladı.

Tüm Elbistanlılara geçmiş olsun dileğinde bulunarak toplantının açılışını yapan ValiVahdettin Özkan, “Çok yoğun bir hasta müracaatı söz konusu oldu. Bu hastaların ağırlıklı olarak ishal, yüksek ateş ve kusma şikayetleri ile başvurduğu belirlendi. Hasta sayısının artmasıyla birlikte hemen il ve ilçe kriz merkezlerini kurduk. Kitlesel bir etki ile karşılaştık. Kriz merkezlerimiz 24 saat esasına göre çalışıyor. Bütün kamu kurumları ve meslek kuruluşlarıyla birlikte hareket ettik. Bu krizin nereden kaynaklandığını, sorunun ne olduğunu, kontrol altına alınması için neler yapılabileceğini ve kontrol altına alındıktan sonra bertaraf için neler yapılabileceğini görüştük. Hastalarımızın ilaç ihtiyacının giderilmesi ve personel takviyesi çok hızlı bir şekilde gerçekleştirildi. Çevre illerden veSağlık Bakanlığı’nın gönderdiği personellerle ihtiyacımızı tamamladık. 72 saattir ayaktalar ve müracaatta bulunan hastalarla tek tek ilgileniyorlar. Katkısı olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“İZOLASYON ÇALIŞMALARINA BAŞLADIK”

Daha sonra konuşan Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Genel Müdürü Mustafa Altunok ise, salgının kaynağının tespit edildiğini ve çalışmaların başladığını söyledi.

Virüsün ilk tahlillerde tespit edilemediğini savunan Altunok, “Ceyhan Nehri’nin kenarındaki keson kuyularımıza nehrin seviyesinin düşmesiyle birlikte su girişi olduğunu tespit ettik. Bu, günün belli saatlerinde olan bir giriş. Şu an Elbistan ilçemizde su tüketiminin yüksek olduğu saatlerde ortaya çıkan bir durum. Su girişinin olduğu noktadan itibaren ekiplerimiz izolasyon çalışmalarına başladı. Geçirimsizliği sağlamak amaçlı kil banket çalışması yapıyoruz. Bu çalışmalar 2 gün gibi bir süre içerisinde bitirmeyi amaçlıyoruz. İnşallah içme suyunu da en fazla 1 hafta içerisinde kesintisiz olarak vermeyi planlıyoruz” bilgisini aktardı.

“SUDA NOROVİRÜS TESPİT EDİLDİ”

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Prof. Dr. İrfan Şencan ise, salgına neden olan norovirüsle ilgili bilgiler aktardı.

Norovirüsün etkisinin 1 hafta daha süreceğini kaydeden Şencan, “Hastalardan alınan örneklerde bu ishale yol açan etkenin norovirüs dediğimiz bakteri ve virüslerin birlikte olduğunu tespit ettik. Bu virüsün genel karakteri karın ağrısı, bulantı, kusma, yetişkinlerde daha düşük ama çocuklarda daha ileri seviyelere varan ateş ve ishal yapabilen bir virüs türü. Çok hızlı bir şekilde yayılabiliyor ve çok fazla kişiyi etkileyebiliyor. Virüs, doğrudan içme suyu ile alınabildiği gibi mikrobu almış birisinden yakın temasla da devam edebileceğini vurgulamak istiyoruz. Şebekeden ve kuyuların alınan suların analizleri tamamlandı. Sularda kimyasal bir sıkıntı yok. Suyun kimyasal kalitesiyle ilgili bir sorun yok ancak mikrobik ve bakteriyel bir kirlenme var. Kirlenmenin noktasının da su kuyuları tespit edildi. Kirlenme, su kuyularında olduğu için neredeyse şehrin tamamı etkilendi. Klorlaması daha iyi yürüyen depoların beslediği alanlarda daha az diğer taraflarda biraz daha fazla olmak üzere vakalar görüldü” şeklinde konuştu.

Vatandaşlara bundan sonraki süreçte yapması gerekenlerle ilgili de önemli bilgiler veren Şencan, şunları söyledi:

“Su kaynağındaki kirlenmeyi durdurup şehir şebekesinin klorlanmaya devam edilmesi yapılıyor. Bu çalışmayı anlık olarak takip ediyoruz. Ancak bu mikrobun şebekeden de tamamen temizlenmesi için klorun seviyesi biraz daha arttırılacak. Bir ara çok daha yüksek seviyeye çıkarıp şebekeyi dezenfekte etmiş olacağız. Bu en yüksek düzey klor çalışması sırasında da kamuoyu bilgilendirilecek. Su, şuanda temizlik maksadıyla kullanılabilir ama içme maksadıyla kullanılmaması gerekiyor. Bir kere bulaşan kişiden de çevresine bulaşabileceği için sabun kullanımına devam edilmeli. Hasta olan kişilerle temaslarda mutlaka buna dikkat edilmeli. Suda sebep ortadan kaldırıldıktan sonra hasta sayısı azalarak bir süre daha devam edecektir. Bu 10 güne kadar uzar ama şuanda önceki günkü rakamlara göre hasta sayımız 1/3 oranına indi. Yeni hastalar kişisel bulaşma yoluyla devam edecek. Ancak su kaynağından bulaşma içilmediği için durdurulmuş durumda. Suyun ne zaman içilebileceği duyurulacak. Bu süre en fazla 1 hafta olabilir. Vatandaşlarımız suyu içmek için gerekli duyuruyu beklesinler.”

“GEREKLİ KOORDİNASYONU SAĞLADIK”

Elbistan Kaymakamı Tuncay Akkoyun ise, “Olayın duyulduğu Cumartesi günü saat 09.00 sıralarında olayın ciddiyeti anlaşıldı ve bu çerçevede gerekli sağlık personelleri hastanelerimize devam edildi. Aile sağlık merkezlerindeki görevliler de göreve çağrıldı. İlaçlar ve serumlar aile hekimliklerine iletildi. Eczanelerimiz olayın olduğu ilk günden beri 24 saat esasına göre çalışıyorlar. İhtiyaç duyulan ilaçların tedariki noktasında da gerekli koordinasyon sağlandı. Vatandaşlarımız ve kurumlarımızı bilgilendirme noktasında Valiliğimiz koordinesinde gerekli çalışmalar devam etmektedir. Sağlık Bakanlığımıza teşekkür etmek istiyoruz. Sayın Bakanımız başta olmak üzere fedakarca çalıştılar. Büyük bir gayret ve yoğunluk olmasına rağmen hayati tehlikesi olan hastamız yoktur. Emniyetimiz tarafından da bütün sağlık kuruluşlarında gerekli tedbirler alınmıştır. İnşallah en kısa sürede bu sorunun çözülmesini ümit ediyoruz. Bütün vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileğinde bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.