Olay, 1 Nisan Pazar günü Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Hacı Bayram Veli Mahallesi’ndeki özel bir hastanede meydana gelmişti. İddiaya göre hastanenin yoğun bakım servisinde tedavi gören Sehar Güler 02.09’da, Mustafa Tufan Ergen ise 03.37’de hayatını kaybetti. Güler ve Ergen’in cenazeleri yapılan işlemlerinin ardından hastane morguna konulmuştu.

KAHRAMANMARAŞ VALİLİĞİ İl Sağlık Müdürlüğü İNCELEME süreci başlatılmıştır dedi.

Açıklama’da 09.04.2018 tarihinde medyada yer alan “Hastalarının öldüğü haber verilmediği iddiasıyla suç duyurusunda bulundular” başlıklı haberlerle ilgili İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından aşağıdaki açıklamaların yapılması ihtiyacı hâsıl olmuştur.

Bahse konu haberde yer alan iddialara yönelik olarak; olay 01.04.2018 Pazar günü gecesinde yaşanmış olup 02.04.2018 Pazartesi günü İl Sağlık Müdürlüğümüz Özel Yataklı Birimi tarafından ilgili hastaneden iddialar hakkında resmi kanallardan yazılı bilgi notu istenmiş, iddialar ve bilgi notu doğrultusunda İl Sağlık Müdürlüğümüz Sağlık Hizmetleri İzleme, Değerlendirme ve Denetim Birimince aynı tarihte resmi olarak İNCELEME süreci başlatılmıştır. Yapılacak inceleme sonucunda ihmal veya kusur tespit edilmesi durumunda İl Sağlık Müdürlüğümüzce gerekli yasal işlemler yapılacaktır.

Ayrıca hasta yakınları tarafından Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuş olup süreç adli yönden de devam etmektedir denildi.

 Olayı hatırlayacak olursak

Olay, 1 Nisan Pazar günü Hacı Bayram Veli Mahallesi’ndeki özel bir hastanede meydana geldi. İddiaya göre hastanenin yoğun bakım servisinde tedavi gören Sehar Güler 02.09’da, Mustafa Tufan Ergen ise 03.37’de hayatını kaybetti. Güler ve Ergen’in cenazeleri yapılan işlemlerinin ardından hastane morguna konuldu.

“BABANIZ MORGDAYMIŞ”

Ziyaret saati olan 14.00’te hastaların yakınları servislere çıktı ancak çocukları yoğun bakım ünitesinde tedavi gören Mustafa Tufan Ergen’in yatağında bulamadı. ‘Babamız nerede?’ diye sordukları görevliler de cevap veremedi. Bir süre sonra yapılan araştırmada hastanın hayatını kaybettiği ortaya çıktı ve görevlilerin yakınlarına, ‘Babanız morgdaymış’ dedikleri öne sürüldü. Ergen’in ne zaman vefat ettiğini sorduklarında 03.37 cevabını alan çocukları şoke oldu. Ergen’in çocukları kendilerine geç haber verildiği için cenazeyi bir gün sonra defnetmek zorunda kaldıklarını söyledi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDULAR

Aynı saatlerde Sehar Güler’in oğlu Mahmut Güler de hastaneye gitti. Acı haberi ziyaret için gittiklerinde öğrenen Mahmut Güler ile ağabeyi Adem Güler, Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek hastane hakkında suç duyurusunda bulundu. Adliye çıkışında açıklama yapan Mahmut Güler, hastaneye girince kendisini gören güvenlik görevlisinin başka bir yere giderek ağabeyi Adem Güler’i arayıp annesinin ölüm haberini verdiğini söyledi. Acı haberi ağabeyinden aldığını belirten Mahmut Güler, şöyle konuştu:

“Annemi ziyarete gitmiştim. Annem ikinci katta yoğun bakımda kalıyor, alt katta bir yoğun bakım daha var. Oradan çıkarken bir kız çocuğu ağlıyordu ‘Babam geceden ölmüş bize haber edilmedi’ diye. Ben de yukarı çıktım. Arkadaşlarla konuşurken ‘Babası geceden ölmüş haber edilmemiş, ziyarete gelince öğrenmiş’ dedim. Ziyaret saati geldiğinde aynısı benim başıma geldi. Aynı 1 Nisan şakası gibi oldu. Neye uğradığımı şaşırdım. Orada düşüp kaldım, beni acile götürmüşler. Ablam gelmiş, yoğun bakıma girmiş ve ‘Annem nerede?’ diye sorunca ‘Seni acile götürelim, annen acilde’ demişler. Ben kendime geldiğimde ablamın sesini duydum ve ‘Abla annem ölmüş, buraya gelince söylediler’ dedim.”

“VEFAT ETTİKTEN 12.5 SAAT SONRA HABER VERİLDİ”

Adem Güler ise annesinin öldüğünü kendisini arayan güvenlik görevlisinden öğrendiğini söyledi. Daha sonra ilgili doktoru arayarak neden haber verilmediğini sorduğunu ancak doktorun kendisine ulaşamadığını belirten Güler, “Doktora, ‘Ulaşamamış olsaydın bana mesaj gelirdi’ dedim. Ayrıca 6 farklı numara eğer ulaşılmamışsa bunlardan birini arayabilirlerdi” dedi.

Vefat haberinin zamanında verilmiş olsa cenazeyi aynı gün defnedebileceklerini ancak geç haber verildiğini için annesini bir gün morgda bekletmek zorunda kaldığını belirten Güler, şöyle konuştu:

“Pazar günü kardeşim ziyarete gidiyor ve kendisine haber verilmiyor. 14.28’de beni arıyorlar ‘Anneniz vefat etti’ diye. Ben de kardeşimi aradım. Sonra köyden hastaneye gelip morga indim. Annem saat 02.09’da vefat etmiş, bize 14.28’te haber veriyorlar, 12.5 saat sonra. Onun için hastane yönetiminden ve hastaneden şikayetçiyiz. Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduk.”

216total visits,1visits today