Kahramanmaraş İl Müftüsü Muhammed Gevher, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.)’in dünyaya teşriflerinin 1444. Yılı olan 2015 Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Müftü Gevher mesajında Peygamberimizin Müminlere olan ilahi fermanından bahsetti, “Bir birlerinize kin ve nefret beslemeyin, haset etmeyin. Kardeş olun. Kusur araştırmayın arkadan çekiştirmeyin.”dedi.

 

Kahramanmaraş İl Müftüsü Muhammed Gevher şöyle dedi; “Malum olduğu üzere, Peygamber Efendimizin (S.A.V.)’in dünyaya teşrifleri münasebetiyle12-20 Nisan haftası 1989 yılından buyana KUTLU DOĞUM HAFTASI adı altında ülkemizin her köşesi ve aziz milletimizin yaşadığı her ülkede sevinç ve coşkuyla kutlanmakta ve ihya edilmeye gayret gösterilmektedir.

 

Amaç: Hz. Peygamberimizi sadece Camilerde değil, uygun her mekânda onun şanına yakışan bir şekilde anmak ve anlamaya çalışmaktır.

Bu bağlamda Diyanet İşleri Başkanlığımız son yıllarda toplumun acil ihtiyaç duyduğu bir konuyu gündeme taşıyıp, onu Kur’an ve Sünnet çerçevesinde topluma yansıtmaktadır. 2014 yılında “Hz.PEYGAMBER, DİN ve SAMİMİYET” konusu gündeme alınmış önemli kazanımlar elde edilmiştir. Bu yılda “Hz. PEYGAMBER ve BİRLİKTE YAŞAMA AHLAKI”  gündeme taşınmıştır.

 

Konu; 8 milyarı aşan dünya nüfusunun müslim, gayri müslim herkesin olmazsa olmazıdır.

Gelişen olaylara bir göz atacak olursak, bir taraftan Allah (CC)’ın kardeş olduğunu bildirdiği Mü’min ler, insaf, merhamet ve acıma duygularını bir tarafa bırakarak bir birlerine önemli ölçüde kin, nefret ve haset duyguları ile bakmakta, çeşitli bahane ve sebeplerle bir birlerini katletmektedirler.  Yüce kitabımızda bir kimsenin haksız yere öldürülmesi tüm insanlığın öldürülmesi gibidir İlahi fermanının yanında, Hz Peygamber Efendimizin veda hutbesinin bir bölümünde “Benden sonra bir birlerinin boyunlarını vuran kâfirler gibi olmayın” evrensel mesajı bir tarafa bırakılmış gibidir. Hâlbuki sevgili Peygamberimiz (S.A.V) “İman etmedikçe cennete giremeyeceğimiz gibi, bir birimizi sevmedikçe de gerçek Mü’min olamayacağımızı” bildirmiştir.

 

Peygamberimiz (S.A.V.)’in Mü’minlere İlahi fermanı şudur; “Bir birlerinize kin ve nefret beslemeyin, haset etmeyin. Kardeş olun. Kusur araştırmayın arkadan çekiştirmeyin.”

Şöyle ki yüce dinimiz İslam, toplumun huzurunu bozacak, kardeşlik duygularını zedeleyecek davranış ve uygulamalardan şiddetle kaçınmamızı emretmiştir. Bu bağlamda kişinin işlemiş olduğu günaha, karşılığı olan misliyle ceza uygulaması getirirken, Müslümanların bir birlerinin kusurlarını armasını, bir birlerinin gıybetinin yapılması neticesini ölü kardeşinin etini yemek gibi olacağı korkunç manzarayı vurgulamıştır.

يَٓا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا اجْتَنِبُوا كَث۪يراً مِنَ الظَّنِّۚ اِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ اِثْمٌ وَلَا تَجَسَّسُوا وَلَا يَغْتَبْ بَعْضُكُمْ بَعْضاًۜ اَيُحِبُّ اَحَدُكُمْ اَنْ يَأْكُلَ لَحْمَ اَخ۪يهِ مَيْتاً فَكَرِهْتُمُوهُۜ

“Ey iman edenler! Zannın çoğundan kaçının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurunu araştırmayın. Biriniz diğerinizi arkasından çekiştirmesin. Biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz. O halde Allah’tan korkun. Şüphesiz Allah, tevbeyi çok kabul edendir, çok esirgeyicidir.” (Hucurat Suresi 49/12)