Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sevk edilen yeni torba yasa teklifine göre elektrik, su ve doğalgaz borçlarının icra takibi artık sanal ortamdan yapılacak.

Elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi abonelik sözleşmesinden kaynaklanan alacaklara yönelik, ‘sanal icra dairesi’ olarak nitelendirilebilecek yeni bir sistem geliyor. Adalet ve Kalkınma Partisi, (AKP), “Abonelik Sözleşmesinden Kaynaklanan Para Alacaklarına İlişkin Takibin Başlatılması Usulü Hakkında Kanun” teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu.

İLAMSIZ İCRA TAKİBİ SANAL ORTAMDA BAŞLATILACAK

Teklifle, abonelik sözleşmelerinden ve tüketiciye sunulup bedeli faturaya yansıtılan hizmetten kaynaklanan para alacaklarına ilişkin ilamsız icra takiplerinin elektronik ortamda başlatılması ve yürütülmesi öngörülüyor.

ÖDEMELERDEN CEZAEVİ İNŞASI İÇİN HARÇ KESİLECEK

Elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi alacakların haciz aşamasına kadar olan işlemleri için Merkezi Takip Sistemi (MTS) kurulacak. Alacaklı tarafın avukatı, icra takibini MTS’deki talep formunu doldurarak başlatacak. Tebliği alan borçlu, MTS’de borç miktarını görüp ödeyecek. Ödenen para, cezaevi inşasıyla ilgili harç miktarı ayrıldıktan sonra ilgili hesaba aktarılacak.

3804total visits,1visits today