Onikişubat Belediyesi tarafından Dönüklü Mahallesi’ne yaptırılan, İmam Hatip Ortaokulu Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’ın katılımıyla gerçekleştirilen törenle hizmete sunuldu.

Onikişubat Belediyesi’nin eğitim projeleri meyvelerini vermeye devam ediyor. İlçenin kırsal mahallelerinden olan Dönüklü’de yapımı tamamlanan 750 öğrenci kapasiteli İmam Hatip Ortaokulu ve 84 öğrenci kapasiteli öğrenci yurdu, eğitim-öğretime açıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, Kahramanmaraşlı Polis Memuru İlhan Güleç’in Gaziantep’te, Uzman Çavuş Mesut Polat’ın ise Van’da şehit olması dolayısıyla buruk geçti.

12

Törende konuşan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, 2015’te temeli atılan bu okulu, kısa bir sürede hizmete sunan Başkan Mahçiçek ve ekibine teşekkür etti. İmam Hatiplerin bu millet için ayrı bir öneme sahip olduğunu ifade eden Kaynak, şöyle konuştu:

15

“Ben de İmam Hatip mezunuyum. Bize bu hizmeti kazandıran belediye başkanımız da İmam Hatipli. Türkiye’nin İmam Hatip davası var. Türkiye’nin İmam Hatip Okulu yok. Türkiye’nin İmam Hatip davası var. İnsanlarımız tek parti döneminde Kur’an-ı Kerim’i öğrenmenin yasaklandığı, ezanın peygamberimizden bize miras kaldığı şekliyle okunmasının yasaklandığı günlerde dahi Kur’an öğrenmeyi asla ihmal etmediler. Bunun sürdürülemez olduğu görüldüğü için de Menderes döneminde Allah onu nur içinde yatırsın, Türkiye’de İmam Hatipler açıldı. Türkiye’de açılan ilk 7 İmam Hatip’ten birisi de Maraş İmam Hatip Okulu’dur, yıl 1951. Tam 65 sene önce. Sandalzade hoca ve bir avuç insan bir ilkokulun bir sınıfında İmam Hatip mektebini açtılar. Bu kadronun hepsi kurban derisi toplayarak mekteplerinin bir sınıf daha artması için çalıştı. Bu kadroların hepsi okula odun ve kömür götürdüler. İmam hatipliler bu vatana bu millete hem inancını bilen, Kur’an-ı öğreten, doğru İslamı öğreten nesiller yetiştirdi. Ama başına da gelmeyen kalmadı. bir zaman orta kısmı kapatıldı, bir zaman

20

üniversiteye alınmaları yasaklandı. Ama artık bunlar geride kaldı” dedi.

“İKİ OCAĞA ATEŞ DÜŞTÜ”

Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin ve yerel yönetimlerin bu hizmetleri üretirken, Türkiye’nin terörle mücadelesinin de devam ettiğini ifade eden Kaynak, Kahramanmaraşlı 2 güvenlik görevlisinin şehit olmasının üzüntüsünü yaşadıklarını söyledi. Kaynak, şöyle devam etti:

“Azimli kararlı bir hükümet ve o hükümetin kadroları bizlere ne imkanlar getirdi. Görüyorsunuz 14 ayda bir İmam Hatip ve yanında yurduyla beraber yapılabiliyor. Tabi bu okulun açılması bizi böyle duygulandırırken, Başkanımız buraya gelen çocuklar çamura basmasınlar diye 5 milyon 400 bin metrekare yol yaptığını söyledi. Bu ne demek biliyor musunuz? Ben belediyecilikte yaptım bilirim. Bizim Maraş Belediyesinde yapabildiğimiz miktar sene de 100 bin metrekareydi. Sadece Onikişubat

16

belediyemiz şimdi bu kadar yapıyor. Tabi sadece Onikişubat değil, bütün belediyelerimiz hizmet üretiyor. Dün Türkoğlu’nda 14 ayda neler yapıldığına şahit olduk. Bütün bunlar olurken aslında Türkiye çok tarihi işlerle uğraşıyor.

Bakın şimdi biz burada bir sevinci bir mutluluğu yaşarken, Maraş’ımızın iki ocağına ateş düştü. Antep’te bir polis kardeşimiz ve Van’da bir asker kardeşimiz şehit oldular. Biri hain PKK, biri cani DEAŞ tarafından. 15 Temmuz’da 241 şehidimiz oldu. Bir sapık örgütün, Haşhaşi bir örgütün, Fetö’nün darbe girişimi ile. Türkiye inanılmaz mücadeleleri inanılmaz imtihanları alnının akıyla başarıyla yerine getiriyor. Bir yandan bu eserleri ortaya koyarken, Türkiye’nin bütün yatırımları yapılmaya devam ederken halkımızın ekmeğini aşını ilacını eksiksiz tamamlarken bir yandan da bu terörün, bu teröristlerin hesabı soruluyor bizim askerimiz, polisimiz ve korucumuz tarafından. Yeter ki askerimizin polisimizin içindeki o hain unsurlar temizlensin. Bizim ordumuzda kahramandır, polisimizde kahramandır. Ordumuzda vatanı ve bayrağı için canını verir, polisimizde.”

“AYNI OYUN MUSUL’DA SAHNELENİYOR”

Fırat Kalkanı Operasyonunun 54. Gününde Dabık’ın DAEŞ’ten temizlendiğini dile getiren Kaynak, bir başka oyunun ise Musul’da sahnelendiğini ifade etti. Kaynak sözlerini, şu ifadelerle tamamladı:

“Fırat Kalkanı Harekatının bugün 54. Günündeyiz. ‘Aman ha girmeyin. Dabık DAEŞ terör örgütünün merkezidir. Dergilerinin gazetelerinin adı Dabık’tır’ dedikleri yeri bizim ordumuz Fırat Kalkanı harekatı kapsamında bir günde DAEŞ çetesinden, o cani örgütten, o dinimizi istismar eden haşhaşi bir başka örgütten temizledi. Dabık, bizim ecdadımız olan büyük Osmanlı Sultanı Yavuz Sultan Selim’den yaklaşık 500 sene sonra tekrar bizim şerefli ordumuzun orada yaptığı operasyonla Özgür Suriye Ordusu’na, oranın yerel güçlerine teslim edildi. Şimdi Musul’da oyun oynanıyor. Başika’ya bizi davet eden, ‘Musul’u korumak için yerel güçleri eğit’ diyen Irak, şimdi diyor ki, ‘burada 65 tane ülke olabilir, burada Amerika olsun, İran olsun, Yeni Zelanda olsun Almanya olsun, Fransa olsun ama Türkiye

olmasın’ diyor. Şimdi orada da başka bir oyun sergileniyor. Allah’ın izniyle, arkamızda bu millet, yanımızda bu millet, önümüzde bu millet oldukça Allah’ın yardımı da bizim üzerimizde olacaktır. Allah o vaat ettiği zaferi, bu millete bir daha bir daha yaşatacaktır.”

“İNSAN ODAKLI HİZMET ÜRETİYORUZ”

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek ise insan odaklı hizmet ürettiklerini ve önceliklerinin her zaman eğitim olduğunu söyledi. Belediye tarafından 14 yılda gerçekleştirdikleri hizmetleri anlatan Başkan Mahçiçek, “Ama şu bir gerçek ki, bu ülkenin insanları, hizmetlerin en güzeline layık olduğunu

15 Temmuz’da bir kez daha gösterdi” dedi.

Mahçiçek, şöyle devam etti:

“Geride kalan 2,5 yılda 59 bilgi ve kültür evi yapmışız. Bunların 37’sini hizmete sunmuşuz, 22 tanesini daha yapıyoruz. Merkez de 3 aile sağlığı merkezi yaptık, hizmete aldık. Şu an inşaatı devam eden 3 havuz projemiz var. Toplamda 5 milyon 400 bin metrekare parke yol yapmışız. Sadece Dönüklü mahallemizde 80 bin metrekare kilit parke yol yapmışız. Toplam 1 milyon 600 bin TL maliyetinde. Bakın bu okulu yapmışız, yurduyla beraber 2,5 milyon TL. Emin olun cumhuriyet tarihi boyunca 90 yılda bu kadar hizmet almamıştı bu insanlar. Ama bu insanlar 15 Temmuzda da gördük ki hizmetin en güzeline layık. Bu insanlar bu millet bu memleketin bekçisi. Kendi iradelerine gem vurmak isteyenlere engel çıkartmak isteyenlere 15 Temmuzda en güzel dersi vermiştir. Hepimiz şahit olduk, o anala kucaklarında çocuklarıyla meydanlardaydılar. Sabahlara kadar bizimle nöbet tuttular. Allah onlardan razı olsun, o hanım kardeşlerimizi var etsin.

604 tane toplu konut yapıp teslim etmişiz. 31 bin öğrencimize kitaplar devletten kırtasiyeler belediyemizden diyerek 31 bin öğrencimize çanta ve kırtasiye malzemesi dağıtmışız. Yeni doğan bebeklerimize, ‘hoş geldin bebek’ diyerek, 2 bin 600 adet puset takımı dağıtmışız. Yani hem fiziki alanda hem de sosyal alanda yapılabilecekleri yapmaya gayret etmişiz. Ama bizim için en önemli olanı

bu okullardı. Çünkü bunlar insan odaklı bir çalışmanın ürünü. Biz o zamandan bu yana gittiğimiz her yerde hep dedik ki ‘çocuklarımızı okutacağız. Kız erkek ayrımı yapmayacağız.’ Peki nasıl okutacağız. Geçen sene çocuklarımızın okuması için 39 bin kitap aldık. Bunları beşli setler haline getirip Kahramanmaraş’ın bütün okullarına dağıttık.

Merkez de 2 tane bilgi ve kültür evi yaptık. Milli eğitim müdürlüğümüzle protokolü yaptık. Oralarda da dar gelirli çocuklarımızı TEOG ve üniversite sınavlarına hazırlayacağız. Böylelikle toplumumuz içerisinde gelir farklılıklarından doğan şartları ortadan kaldırmaya çalıştık. Bakın bu okulumuz bir milyon 200 bin TL civarında bir rakama mal oldu. Toplam da 2,5 milyon TL. Ama bu hizmetler buradaki çocuklarımıza helali hoş olsun inşallah. Öğrenci kapasitemiz 750 kişi. 120 öğrencimiz kayıt olmuş ve başlamışlar. Bu okulumuzun 10 adet dersliği, 2 adet laboratuvarı var. 1 adet çok amaçlı salonu ve bir adet sığınağı var. 24 saatte kamera kaydı altında. Bu yurdumuzun 84 kişilik kapasitesi var. Spor salonları, basketbol alanları yani bir okulda olması gereken ne varsa var. Bundan sonra bahane yok. ‘Bizim çocuklarımız okula gidemiyordu’ demeyeceğiz. Okul burada, yurt burada. Kız erkek ayrımı yok. Bütün çocuklarımızı okutacağız inşallah. Okutacağız ki onlar gelecekte bu ülkeyi yönetecekler inşallah. Biz buna inanıyoruz. Ben Mağralı’dan Fırıncı Topal Ali’nin torunu Hanefi Mahçiçek, belediye başkanı oluyorsam. Dönüklü’den Ahmet babanın oğlu da çok rahat milletvekili olacak inşallah.”

Konuşmaların ardından Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, 54. Dönem Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Mehmet Sağlam, Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri Celalettin Güvenç, Mehmet İlker Çitil, Uğur Dilipak, Nursel Reyhanlıoğlu, İmran Kılıç, 24. Dönem Kahramanmaraş Milletvekili Dr. Yıldırım Mehmet Ramazanoğlu, AK Parti İl Başkanı Ahmet Özdemir,

AK Parti Onikişubat İlçe Başkanı Fırat Görgel, Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt ve diğer davetliler tarafından okulun açılışı gerçekleştirildi.

Açılışın ardından okulu gezen Başbakan Yardımcısı Kaynak, daha sonra Belediye Başkanı Mahçiçek’le birlikte vatandaşlara aşure ikram etti.