Kahramanmaraş Onikişubat Belediyesi ve Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında hayata geçirilen Kültürünü Keşfet Bilgi ve Kültür Yarışması, yapılan final yarışması ile tamamlandı.

Kahramanmaraş Onikişubat Belediyesi ve Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından il genelindeki liseli öğrencilere yönelik düzenlenen ‘Kültürünü Keşfet Bilgi ve Kültür Yarışması’nın  finalinde Çukurova Anadolu Lisesi 130 puanla il birincisi oldu.

50 Lisenin katılımıyla gerçekleşen Kültürünü Keşfet Bilgi ve Kültür Yarışması kapsamında okullar 5’er gruplara ayrılarak yarıştılar. Maraş Tarihi, Coğrafya, El Sanatları, Sanat Tarihi ve Turizm, Yemek Kültürü, Spor Müzik, Şairler ve Yazarlar gibi 7 dalda konulardan sorular sorulduğu yarışmada öğrenciler büyük bir heyecan içerisinde soruları cevapladı. Mehmet Akif Kültür Merkezi salonunda yapılan final yarışması büyük heyecana sahne oldu.

15 sorunun ardından yarışmanın birinciliğini Çukurova Anadolu Lisesi 130 puan alarak elde ederken yarışmanın 2’incisi ise 120 puanla İklime Hatun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ikinci oldu. 110 puan alan Döngele Çok Programlı Anadolu Lisesi  ve Şehit Erol Olçok Anadolu İmam Hatip Lisesi arasında 3’ncü ve 4’üncüyü belirleyebilmek için yedek sorulara geçildi. Oldukça çekişmeli geçen iki okul arasındaki yarışmasının sonunda gülen taraf Döngele Çok Programlı Anadolu Lisesi olarak yarışmada 3’ncü oldu. Şehit Erol Olçok Anadolu İmam Hatip Lisesi de yarışmanın 4’üncüsü oldu.

Yapılan yarışmaya, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Onikişubat ilçe Kaymakamı Alaaddin Serdar Polat, Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, yarışmaya katılan okulların müdürleri, idarecileri, öğretmenleri ve öğrenciler katıldı. Yarışma programı sonrası dereceye giren okullara hediyeler takdim edildi.

Başkan Mahçiçek’in programda yaptığı konuşmada, “Yaklaşık 1 aydan beri hep beraber güzel heyecanlar yaşıyoruz. Karşılıklı güzel rekabet içerisinde bilgimizi, kültürümüzü özellikle kendi kültürümüzü Kahramanmaraşı’mızın kültürünü daha iyi tanımak onlarla ilgili eksiklerimizi gidermek bakımından Kültürünü Keşfet kültür programımız amacına ulaştı diye düşünüyorum gerçekten. Hem sizler öğrendiniz, hem bizler öğrendik, eksiklerimizi. Bu ülkenin kültüründe o kültürün gerekliliğini yerine getirerek yetişmek çok önemlidir. Çünkü o kültürün içinde adap, karşılıklı sevgi saygı, ülkesine milletine vatanına bağlılık vardır. O değerlerle yetişmek vardır.

Onun için kültür çok önemlidir. İşte bu bağlamda bizde Onikişubat Belediyesi olarak fiziki çalışmaların çok daha ötesinde çok daha önünde kültürel bağlamda eğitim bağlamında gerçekten çok ciddi bağlamlar gösteriyoruz. Bir kaç tane örneklendirecek olursam 6 tane yurduyla beraber okul yapmışız. 65 tane daha önce köy olan şimdi mahalle stadüsünde olan yerleşim yerlerimize kültür evi yapmışız. 3 tane üniversite yurdu yapmışız. 37 bin safahat almışız bütün okullarımıza liselerimize dağıtmışız. Her sene 70 bin kitap almışız 5’li setler halinde sadece onikişubatımızın okullarına değil bütün Kahramanmaraş’ın okullarına dağıtmışız. Okuyalım kültürümüzü geliştirelim diye.

Ne kadar okuduk ne kadar anladık diye küçük Milli Eğitim Müdürlüğümüzle beraber sınavlar yaptık. Bu sene o sınavlara 88 bin öğrencimiz katıldı. Sosyal etkinlik merkezleri adı altında özellikle dar gelirli ailelerimizin çocukları için üniversite hazırlık kursları ve TEOG sınavları kaldırıldı biliyorsunuz ama ona rağmen tekrar kursları düzenledik. Geçen sene 2400 öğrencimiz vardı orda o 2400 öğrencimizin içerisinde başarı oranımız yüzde 70 oldu.

Bize göre yani kilometrelerce yol yapmaktan 1 tane 3 tane 5 tane çocuğumuzu geleceğe hazırlamak onları bu ülkenin gelecekte yönetici insanlar olarak yetiştirmek daha doğrusu bu ülkeye değer katan insanlar olarak yetiştirmek herşeyin önündedir. Onun için gerçekten sizlerin yetişmesi alanınızda en iyi insanlar olarak hangi alanı seçmişseniz o alanın en iyi insanları olarak yetişmesini sağlamak için tabi Milli Eğitim Müdürlüğümüzün, Milli Eğitim Bakanlığımızın hizmetleri çok daha fevkinde bizim üstümüzde ama karınca kaderince oraya bir nebze katkı sunmaya gayret ediyorum.

Değerli gençler gerçekten sizlerle beraber olmak güzel ben sizlerle beraber olduğum zaman ben kendimi öğrenci gibi hissediyorum daha yeni okula başlamış gibi sizlerden manevi güç alıyoruz ve daha çok gayret etmeye çalışıyoruz. Bir aneknot anlatarak bitireyim. Seçeceğiniz, konuşacağınız arkadaşlara çok dikkat edeceksiniz.  Sizlere güveniyoruz sizler bu ülkeyi bizden daha iyi yöneteceksiniz bizden hem içerde yani kendi ülkemizde hemde uluslararası alanda çok daha iyi noktalara bu ülkeyide bizim yönettiğimiz noktaların çok daha ötesine taşıyacağınıza eminiz.

Bu programın Kültürünü Keşfet yarışma programınızın hazırlanmasında emeği geçen başta Onikişubat Milli Eğitim müdürlüğümüz olmak üzere bütün eğitim camiamıza, okullarımıza, soruları hazırlayan değerli jüri üyelerimize ve katılan bütün okullarımıza teşekkür ediyorum. Arkadaşlara, gençlere başarılar diliyorum” dedi.